Новата сграда на музея в Шумен е откирта на днешната дата преди 35 години във връзка с тържествата по повод 1300 годишнината от създаването на българската държава.
С това музеят се превръща във водещ културно-просветен и научен център в страната, с девет отдела и обособена научна група. Днес във фондовете му се съхраняват над 150 000 движими паметника на културата от халколита до наши дни. Една десета от тях са изложени в осемте експозиционни зали, а с останалите редовно се организират временни изложби.
Името на настоящата е „Непоказвани съкровища" - тя е посветена на 35-годишнината от откриването на постоянната експозиция и разкрива многообразната дейност, която музейните специалисти извършват през всички тези години. Част от експонираните артефакти се показват за пръв път - находки от късния халколит, открити в селищните могили край Иваново и Сушина, антични материали от проучванията в Ловец през 2009 г., както и материали от малкото дървено укрепление в Плиска. В изложбата са включени колективни находки на монети от различни епохи, интересни синчани материали, кръстове и икони от ХІХ в., лични вещи на Васил Коларов и дарението, което олимпийският и световен шампион Янко Русев направи на музея през 1999 г. Експонатите могат да бъдат разгледани от понеделник, 28 ноември, до 28 декември на втория етаж на Мраморното фоайе на музея.
Входът за изложбата през периода 28 ноември - 2 декември, като специален жест към гражданите на Шумен, ще бъде свободен.
Във връзка с преминаването към зимно работно време на експозицията и отново с насоченост към нашите съграждани, се възстановява и „дългата вечер" - експозицията на Регионалния исторически музей ще бъде отворена за посещение до 20.00 часа всеки четвъртък.