За първи път Ден на отворените врати във ферма „Угърчин
За първи път Ден на отворените врати във ферма „Угърчин / netinfo

За първи път от създаването си ферма „Угърчин" - една от фермите в мрежата на българо-швейцарския проект „За Балкана и хората", отваря врати за посетители. В Деня на отворените врати на 8 ноември (вторник) собственикът й Стоян Пелтешки очаква фермери и всички, които се интересуват от фермерски продукти, за да сподели опита си от преработката във фермата и директните продажби.

Във фермата се отглеждат пасищно 14 крави и 350 овце. Част от годината овцете прекарват на пасищата, стопанисвани от фермера в Каварна. Фермата дава препитание на 11 души, седем от тях са в Угърчин, общината, която е с най-високия процент безработни в Ловешка област - около 50%.

В близост до фермата е защитена зона Студенец - един от най-добре запазените карстови комплекси в България, където каньоните се редуват с пасища, ливади, крайречни гори. Стоян е убеден, че поддържането на традиционното пасищно животновъдство опазва природата. А в района има грабливи птици, синявица, черен щъркел... Мястото е обявено за зона по „Натура 2000" и заради гнезденето на световно застрашения ливаден дърдавец. Близостта до зона от „Натура 2000" не е пречка, а възможност и гаранция според Стоян Пелтешки фермата му да продава продукцията си с по-висока добавена стойност заради запазената природа. Както и други фермери от районите на „Натура 2000", и той е убеден, че бизнес моделът му зависи от устойчивото използване на природните ресурси и най-вече от начина, по който поддържа пасищата си.

Ферма „Угърчин" произвежда само два продукта - овче и краве сирене. Откакто е започнал да преработва във фермата и да продава директно на потребители, фермата на Стоян Пелтешки е увеличила печалбата си в сравнение с периода, когато са продавали суровото мляко на други мандри.

Сиренето си продават от мобилна хладилна витрина на фермерски пазари и изложения в София и страната. „Нужни са повече фермерски пазари, и то постоянно действащи", убеден е Стоян. С готовност би споделил опита са по преработка във фермата и директни продажби и с други фермери, които биха тръгнали по този път. „Работата е много тежка и лесно няма, но който иска, успява", казва Пелтешки и призовава: „Да ми се обадят новите фермери".