Опасните отпадъци от домакинствата, които ще се съхраняват в Разград по проекта „Пилотни модели за екологосъобразно събиране и временно съхранение на опасни отпадъци от домакинства“, няма да се обезвреждат тук. Те ще бъдат в контейнери и няма да създават опасност нито за въздуха, нито за здравето на разградчани. Това увери на заседание на Постоянната комисия по законност към Общински съвет-Разград кметът д-р Валентин Василев.
На извънредната сесия на местния парламент в петък ще има две докладни, свързани с реализацията на проекта по Българо-швейцарската програма за сътрудничество. В едната се включва в Програмата за управление и разпореждане с имоти общинска собственост терен от близо 7 дка, намиращ се на ул. „Костур“, недалеч от Приюта за кучета, а с втората този терен се предоставя за учредяване безвъзмездно право на строеж в полза на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда.
Проектът предвижда да бъдат изградени пет пилотни центъра за събиране и временно съхранение на опасни отпадъци в общините Шумен, Разград, Съединение, Левски, Созопол, както и мобилни събирателни пунктове. В разградският пункт ще се събират четири групи отпадъци. Първата група е отпадъци от поддръжка на дома, колата и домашния офис: Перилни и почистващи препарати; Пестициди и други растително-защитни препарати за дома и градината; Живак и живаксъдържащи отпадъци (например термометри, живачни прекъсвачи и др.); Оборудване, съдържащо хлорирани и флуорирани въглеводороди (като хладилници и климатици); Домакински уреди, като микровълнови печки, телевизори; Оборудване от домашния офис - компютри, принтери и монитори; Електрически инструменти; Масла (например смазочни и моторни масла); Спирачни и антифризни течности; Батерии и акумулатори. Втората група включва отпадъци от поддържане на здравето: Фармацевтични продукти (лекарства с изтекъл срок на годност или неподлежащи на употреба) и продукти, свързани с грижи по домашни любимци. Третата група е отпадъци от ремонти: Бои, лакове, бояджийски материали, мастила, импрегнанти; Лепила и адхезиви; Разтворители, например за отстраняване на петна и ръжда или за бои и лакове или лепила и адхезиви; Замърсени опаковки; Кърпи за изтриване и замърсени облекла, в това число и предпазни средства като маски и филтри, използвани при нанасянето на покрития; Замърсени дървесни материали. Четвъртата група са отпадъци от развлечения и хоби и други отпадъци, образувани в бита, чийто състав и свойства създават риск за човешкото здраве и околната среда, в това число свързани с упражняването на хоби: Фотографски материали; Музикални уредби, игрови конзоли, играчки с батерии; Хоби оборудване; Химически вещества и препарати, различни от перилните и почистващи препарати.