За тютюнопушене в нарушение на Закона за здравето Регионалната здравна инспекция във Варна е наложила санкции за 7200 лева. Това се посочва в отчет за дейността на инспекцията през 2015 г., публикуван в сайта й.
За нарушения на забраната за тютюнопушене в закритите обществени места през миналата година са извършени 2439 проверки. Връчени са 15 предписания, съставени са 31 акта за установено административно нарушение, издадени са 24 постановления за глоби, отчитат от РЗИ-Варна.
В инспекцията за посочения период са постъпили писма от Министерството на здравеопазването, многобройни жалби и сигнали от граждани и от сдружение „България без дим". Граждани са подали общо 159 сигнала за нарушения на забраната за тютюнопушене в закритите обществени места, в помещенията с обособени работни места и на някои открити обществени места.
Общият размер на наложените глоби намалява, сравнено с предходните години. През 2014 г. РЗИ-Варна са наложили санкции на обща стойност 9500 лева. Почти двойно повече са глобите, наложени през 2013 г. - 18 400 лева.
Сложиха кошчета с пепелници във варненските училища
Наложените санкции през миналата година във Варненско са доста малко, ако се съди по сигналите за нарушение на забраната, коментира за Дарик д-р Гергана Гешанова от „България без дим". Наблюденията й показват, че здравните инспектори в цялата страна не проверяват заведенията след 22,00 часа, когато се пуши, а сутрин в 10,00. По думите й, това „разминаване" не помага за спазване на забраната за дим на закрито.
„България без дим" насочва към здравните власти сигнали на граждани, подадени чрез сайта на сдружението. Името на подателя обаче остава скрито за РЗИ, обясни д-р Гешанова.
Хиляди са сигналите, които „България без дим" получава за нарушения в цялата страна. Граждани се жалват за пушене основно в заведения, таксита и маршрутки. Сред фрапиращите нарушения са пушене в здравни заведения. „Лекари пушат в кабинетите си, а сред тях са АГ специалисти и дори педиатри. Има сигнали и за пушене в операционни зали след операция. Ето такива неща шокират", отбеляза д-р Гергана Гешанова.
От колиция „Живот без тютюнев дим" (в която влиза и „България без дим") предлагат въвеждане на пълна забрана за реклама, промоция и спонсорство на тютюневи изделия с цел превенция на въздействието сред младите хора. Според изготвена оценка на въздействието на предлаганите промени в Закон за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, пълната забрана за реклама на цигари ще доведе до намаляване на пушачите сред учениците с между 7 и 13 %, каквито са световните тенденции. Очакваната полза от промяната ще бъде между 4 350 и 8 100 по-малко ученици до 10 клас, редовно употребяващи тютюневи изделия.
Българските тийнейджъри отличници по наркотици, алкохол и анаболи
За пример е дадена съседна Турция, където делът на пушачите е намалял с 13% след серия от ограничителни мерки, включително пълна забрана за реклама. България, Литва, Чехия и Холандия са единствените държави-членки на ЕС, които все още не са въвели пълната забрана за реклама на тютюневи изделия, изтъкват от коалицията.
От „България без дим" наскоро са отправили предложение до кметовете на по-големите градове като София, Варна и Пловдив за ограничаване на външната реклама на тютюневи изделия. Отговори все още не са получени.