Девойка от Баня спечели бронз от световното по самбо
Девойка от Баня спечели бронз от световното по самбо / Снимка: Личен архив

17-годишната Леман Гичмен от разложкото село Баня спечели бронзов медал от Световното първенство по самбо в Румъния. Тя премери сили в категория +78 кг при девойките. В първата среща младата спортистка надделя над представителка от Казахстан с 8:0 и се класира на полуфинала, където изгуби от грузинка. За третото място тя се бори с представителка от Монголия, печели с 8:0 и така се окичи с бронз. Младото момиче споделя, че е имало много добро представяне на българския отбор, с доста постижения и медали. В състезанието българският отбор се включи с 25 състезатели във всички категории, а световен шампион стана Божидар Темелков в категория до 65 килограма при юношите до 18 години.

Леман Гичмен започва спортната си кариера на 12-годишна възраст и е възпитаничка на СА „Биоком- Ставен"(Сливен). Неин треньор е Стоян Димитров. Освен самбото, нейна голяма страст е и джудото. През 2014 година тя стана вицешампионка на провелото се в Кипър световно първенство по самбо и стана първата българка, носител на медал от състезание от подобен ранг в нейната възраст и категория. През 2013 г. младата спортистка завоюва бронзов медал на Балканиадата в Турция. Тази година Леман Гичмен стартира годината изключително добре. Завоювала е пет републикански титли за четири възрасти. От началото на спортната си кариера до настоящия момент е спечелила 56 медала, от които 30 златни.