На 2 ноември (сряда), от 17.30 часа, в Исторически музей - Горна Оряховица ще бъде открита нова изложба, посветена на археологическите разкопки на Ряховец.
За втора поредна година екип с ръководител Илиян Петракиев от Регионален исторически музей – Велико Търново, зам.-ръководител Мая Иванова от Исторически музей – Горна Оряховица и научен консултант проф. д-р Хитко Вачев е ангажиран с проучванията на крепостта. През 2016 г. за археологическа дейност на Ряховец бяха осигурени 25 000 лв. От тях 20 000 лева са отпуснати от Община Горна Оряховица, а за първа година Горнооряховският музей получи и средства от Министерството на културата в размер на 5 000 лв. Помощта от културното министерство идва след като миналата година обектът получи статут с категория „национално значение“.
През изминалото лято, с цел изясняване хронологията на изграждане и преустройствата на съоръженията, археолозите проучиха няколко сектора. Това са западна порта и подходът към вътрешността, както и участъци от западната и северната крепостни стени. Продължи и проучването на структурите от бронзовата и желязната епохи.
За първи път в България на обекта бе организира археологическа школа за ученици. Инициативата е дело на Община Горна Оряховица, Исторически музей–Горна Оряховица и екипът, който провежда теренните проучвания. В първото издание на археологическото училище се включиха младежи от СУ „Георги Измирлиев” и СУ „Вичо Грънчаров”.
С откриването на експозицията посетителите ще имат възможност да видят разнообразни по хронология и вид археологически находки от Ряховец като керамични съдове, монети, въоръжение и накити. Ще могат да се запознаят с най-новите хипотези, свързани с историята на крепостта. Благодарение на богатия илюстративен материал ще наблюдават етапи от проучванията, включително и част от работата на учениците от археологическата школа.