Национална научна конференция „Тракия и околният свят" започва днес в Регионалния исторически музей в Шумен. Тя ще продължи и утре, съобщават от музея.
Възстановеният научен форум е свързан с културата на траките и неговото настоящо издание е посветено на 10 годишнината от кончината на Георги Атанасов - дългогодишен археолог в Регионален исторически музей - Шумен и проучвател на тракийската история. Началото на „Тракия и околният свят" е поставено през 2004 г., когато се провежда за първи път. Второто и третото и издание, организирани съответно през 2006 г. и 2008 г., са с международно участие.
Тази година участие са заявили учени и археолози от редица български музеи, университети и изследователски центрове, включително и към Българската академия на науките.
Научен ръководител на конференцията е проф. д.н. Иван Маразов, а сборникът с докладите, които ще бъдат представени е вече издаден.
Част от програмата на научната конференция е новата временна изложба - „Бронзова пластика от българските земи". Античната бронзова пластика, откривана при проучванията на светилища, некрополи и селища, процъфтявали през римската епоха е част от богатото културно наследство на българските земи. Металната сплав е съхранила един цял свят от божества, герои, фантастични и митологични същества, животни и птици. Култовите статуетки на божества и герои разкриват изкуството и религиозните вярвания на тези, които са ги сътворили и почитали. Фигурите и апликациите от всекидневието отразяват културата и естетиката на своите собственици.
В изложбата са включени експонати от няколко български музея - Национален археологически институт с музей към БАН, Регионален исторически музей - Варна, Регионален исторически музей - Русе, Регионален исторически музей - Сливен, Исторически музей - Попово и Регионален исторически музей - Шумен. Представени са божества и митични герои, животни, както и предмети на лукса - бронзов балсамарий, лампа във формата на риба и др. Показаната бронзова пластика впечатлява с прецизна изработка и художествено майсторство. Изложбата е подредена в Мраморното фоайе на музея и може да бъде разгледана до 10 януари 2017 г.