Програмата за стипендиите на ромските ученици е напълно легитимна и обективно необходима и тя трябва да се реализира безпрепятствено. За това настояват граждански неправителствени организации. Даниела Михайлова от сдружение „Инициатива за равни възможности" обясни, че по данни от последното преброяване на населението, по-малко от 10% от ромите у нас имат средно образование в сравнение с 35 на 100 от българските турци и 78% от етническите българи. Според Михайлова статистиката показва, че ромските ученици са в по-неблагоприятно положение от другите деца и разполагат с по-малко възможности. Организациите настояват не само стипендиите от по 30 евро на месец да останат, но и да се вземат още мерки за подпомагане на ромите.
По думите на Даниела Михайлова, инвестицията в образованието на ромските деца е инвестиция в цялата българска икономика.
"Този проект изпълнява една важна задача, като ще се стреми да осигури подкрепа на децата в процеса на завършване на средно образование. Подкрепяме го и настояваме Министерството на образованието да разшири своите усилия за изпълнение на политиките за образователна интеграция. Ние смятаме, че инвестицията в подобряването на достъпа до образование на ромски младежи е инвестиция в развитието на българското общество и икономика. Смятаме, че учениците с ромски произход са в по-неблагоприятно положение в сравнение с другите деца. Затова е необходимо прилагане на специални мерки", посочи тя.
Михайлова обясни защо стипендиите не са дискриминативна мярка.
"Прилагането на насърчителни мерки в полза на лица и групи в неравностойно положение са с цел изравняване на възможностите, доколкото и докогато тези мерки са необходими", допълни тя.
От гражданските организации обясниха, че много младежи и девойки от ромски произход се записват в средни училища, но много от тях отпадат или натрупват голям брой неизвинени отсъствия. Според тях причините са ниския ниският социален статус на семействата, необходимостта учениците да пътуват до друго населено място както и традиции.