Жители на Труд излизат на протест срещу дейността на централата за производство на топло и електроенергия от биомаса в близост до селото. От 17.30 часа, със сборен пункт читалище „Светлина“, ще се проведе гражданско шествие през Карловско шосе под надслов: „Жителите на Труд желаят преустановяване на дейността или преместване на инсталацията за производство на топло и електроенергия от биомаса далеч от землището на селото.“
В отворено писмо до 11 институции, включително Министерски съвет, протестиращите изразяват крайното си недоволство и неудовлетвореност от развитието на проблема свързан с дейността на централата.
Те задават и следните въпроси на управляващите:
„Защо спорни за развитието на населеното място инвестиционни проекти с негативно влияние върху околната среда и здравето на жителите, получават протекция от държавните институции, въпреки ясната представа за необратимите последствия за населението и околната среда в региона, от които сме вече потърпевши?“
„Защо държавата в лицето на институциите не предприема нужните действия, с които да опази основни Конституционни права на гражданите на Република България?“
„Защо народните представители, съществуващи в името и в услуга на обществото, вместо да представляват и отстояват интересите на народа, позволяват съществуване на индустрия от този тип в непосредствена близост до домовете на хората?“
По-рано кметът на община „Марица“ Димитър Иванов заяви, че застава на страната на протестиращите срещу централата за преработка на биомаса край с. Труд. По думите му населението е останало излъгано от обещанията на инвеститора. Щом хората твърдят, че има проблем и риск за здравето и живота им, аз вярвам, че това е така, каза още Иванов. Според мнението на много жители на селото, предприятието вдига силен шум и изхвърля в атмосферата вредни и неприятни миризми.
Димитър Иванов беше категоричен, че са направени срещи с инвеститора на централата, с жалбоподатели и с инициативния комитет. Той и директорът на пловдивската екоинспекция Стефан Шилев увериха, че са правени многократни проверки, свързани с дейността на предприятието и че всички предписания са изпълнени.
Кметът на село Труд Красимир Минков заяви, че от дейността на централата са засегнати между 200 и 300 домакинства. Според него изпускането на емисии става контролирано. Преди зачестилите проверки на РИОСВ миризмите са се появявали между 18.00 и 20.00 часа, а след санкциите и предписанията на екоинспекцията – след полунощ между 01.00 и 02.00 часа.
След регулярни и изненадващи проверки, инспекторите на РИОСВ са извършили три санкции на централата за преработка на биомаса – за нерегламентирано заустване в реката на битови отпадни води, за наднормено емитиране на нива на серен диоксид и азотен оксид и за непредоставяне на документация, изискваща се от законодателството по управление на отпадъците.