8 са социалните проекти, по които община Сливен работи. Те осигуряват подобряване на качеството на живот на уязвимите групи. Два от проектите са приключили, по 6 дейностите продължават. Това съобщи зам.-кметът по хуманитарните дейности Пепа Чиликова.
Най-значим по капацитет, заради това, че ще обхване до 3 000 души, е проектът „Осигуряване на топъл обяд в Община Сливен", който ще започне от 1 ноември. Ще се обслужват и потребители от селата.
„Първоначално беше предвиден да е с продължителност от 6 месеца, вече можем да кандидатстваме за удължаване с още 6 месеца. По този проект всеки месец може да се подават заявления от потребители на услугата", каза Чиликова.Проектът за подобряване на достъпа по семейно планиране се изпълнява от 2014 година и приключва в края на тази година. Годишно се осигурява безплатен достъп до услуги за семейно планиране на 600 жени.Той е насочен предимно към жени от кв. „Надежда", с цел повишаване на тяхното познание за планиране, консултиране и изграждането на трайни навици.
Наскоро беше направена първа копка по Интегриран проект за социално включване на ромите. Той се финансира от Българо-швейцарската програма за сътрудничество. Проектът предвижда изграждането на детска градина, която да обхване близо 150 деца, 32 от тях в яслена група и 120 в детска градина. По проекта ще бъдат изградени медицински център и читалище. Предвижда се строителството да приключи в рамките на една година.
Общината работи по проект за предоставяне на интегрирани детски услуги в общностен център. Дейностите по него ще започнат до края на декември. Той предвижда услуги за около 420 деца от 0 до 7 годишна възраст, както и техните родители. По проекта се осигурява психолог и логопед.
„Има изключителен интерес от родителите", посочи зам.-кметът. Сред останалите проекти със социална и образователна насоченост, по които работи Община Сливен, е „Приеми ме", който приключва на 31 март 2018 година. „По този проект имаме 39 утвърдените приемни семейства, като в тях са настанени 48 деца", каза още Чиликова.