Как да преборим остеопорозата
Как да преборим остеопорозата / Снимка: Thinkstock

20 октомври е Световен ден за борба с остеопорозата. През 1994 година Световната здравна организация определи остеопорозата като болест, а не като естествен процес съпътствуващ остаряването на организма.

Остеопорозата е заболяване, при което плътността и качеството на костта са редуцирани, което води до намаляване на здравината на скелета и повишен риск от счупвания. Остеопорозата е глобален обществен здравен проблем. Заболяването и свързаните с него фрактури са важна причина за заболеваемост и смъртност, засягащи милиони хора по света.

Неправилните диети вредят на костите

Най-ефективната профилактика на заболяването, която специалистите определят като стратегическа се реализира в детството и юношеството. През този период костта формира своята плътност и здравина, като към 20-25годишна възраст се достига най-високата пикова костна маса.

Формирането на индивидуална за всеки, оптимална пикова костна маса е основна стратегия за профилактика на остеопорозата.

Ключови послания:

Осигурете си адекватен калциев прием, който да посрещне съответните диетични препоръки за съответния географски регион, във всеки етап на живота.

Млечните храни, някои зелени зеленчуци( напр. броколи, къдраво зеле), ядки и консервирана риба с меки кости представляват най-лесно достъпните източници на диетичен калций.

Поддържайте адекватен прием на витамин D чрез достатъчно излагане на слънце, с диетата или чрез добавки.

Осигурете си достатъчен прием на протеин. Недостигът на протеини в храната е важен рисков фактор за бедрени фрактури и може да забави възстановяването на пациенти, които са претърпели фрактура.

Избягвайте прекомерната консумация на алкохол.

Избягвайте намаляване на теглото под нормалното (индекс на телесна маса под 18,5 кг/кв.м), което е рисков фактор за остеопороза.

Ако спазвате диета за отслабване, осигурете си адекватен прием на калций и витамин D и избягвайте модните диети, при които цели хранителни групи се ограничават или елиминират.

Включвайте достатъчно количество плодове и зеленчуци в диетата си, тъй като те са благоприятни за костите и за общото здраве.

Освен хранителната диета, някои допълнителни навици в начина на живот, като редовната физическа активност и избягване на тютюнопушенето, помагат да поддържате вашата костна плътност.

Дирекция Общественоздраве, РЗИ-Габрово