Над 100 устройства за пръстов отпечатък са монтирани в двете големи пловдивски болници – университетската „Свети Георги“ и бившата втора градска „Свети Пантелеймон“. Според управителите на лечебните заведения, въвеждането на новата система за хоспитализация не затруднява по никакъв начин работата с пациентите. И двете болници са готови за старта на системата.
До 20 октомври в „Свети Георги“ ще трябва да отстранят всички забележки, свързани с новите устройства. За това се правят и пилотните тестове в лечебното заведение, обясни за Дарик изпълнителният директор професор Карен Джамбазов.
„Разбира се, всяко ново нещо има период на адаптация. Нашите IT - специалисти са изготвили списък с забелязаните несъвършенства на системата, които в контакт с колегите им от НЗОК се отстраняват. Със времето софтуерните и субективните проблеми ще бъдат изчистени“, коментира той.
Проф. Джамбазов отново подчерта, че при при пръстовата идентификация няма регистрация по спешност.
„Първото ни задължение е да окажем медицинска помощ. Ако пациентът не е в състояние, чекирането ще бъде направено от негов близък или придружител“, обясни шефът на университетската болница.
Хоспитализирането чрез пръстовия отпечатък не води до струпване на хора на едно място, категоричен е той. В УМБАЛ „Свети Георги“ има поставени над 80 устройства.
Пред Дарик пациенти одобриха системата за пръстов отпечатък. Според тях, така ще се ограничат корупционните практики в лечебните заведения.
И в общинската болница "Свети Пантелеймон" са готови за старта на системата.
"От един месец в известната още като бившата Втора градска болница, работим с монтираните 10 идентификатора, предстои да бъдат внедрени още два или три, които да влизат в екплоатация при натрупване на по-голям брой пациенти", разказа управителят доц. Петко Недев.
До момента хоспитализирани чрез системата за пръстов отпечатък в МБАЛ "Свети Пантелеймон" са близо 1200 пациенти.
Очаква се новият прием в лечебните заведения да заработи в страната след 1 ноември.
Още по темата чуйте в разширения репортаж.