Първа по рода си книга за казармата по време на социализма ще бъде представена в музей „Възраждане и Учредително събрание” във Велико Търново. Тя е озаглавена „Младежки страсти, мъжки времена. Етнокултурна характеристика на българската казарма през социализма”, а неин автор е етнологът от Регионалния исторически музей във Велико Търново д-р Илия Вълев.
В книгата се коментират любопитни въпроси, свързани със същността и характера на наборната военна служба от времето на социализма в България. Тя разглежда не само държавната нормативна уредба, но и обществените представи за казарменото обучение и възпитание. Анализира проблема за мястото на войнишката служба в българската традиционна „социалистическа” култура.
Описва в пълнота всички ритуали, свързани с казармения преход и с възмъжаването на момчето. Особено интересно е, че книгата обобщава и представя на едно място емоционалните и физически перипетии - „младежките страсти” на момчетата преди, през и след „мъжките времена”, наречени „наборна военна служба”. Ето защо тя би била полезно четиво както за отбилите военна служба, така и за тези, които не са ходили в казарма.
Книгата ще бъде представена от проф. Мария Иванова и проф. Петко Павлов на 18 октомври (вторник) от 17:30 часа в музей „Възраждане и Учредително събрание” във Велико Търново.