- Станцията на Мусала ще работи отново, но чак през пролетта
Българската академия на науките преустановява временно метеорологичните измервания в станцията си на връх Мусала. Това каза в интервю за Дарик проф. Христо Георгиев - директор на департамент "Прогнози и информационно обслужване на Националния институт по метеорология и хидрология".
По думите му недостигът на квалифицирани кадри е причината за прекратяването на измерванията на връх Мусала.
"Имаше един трагичен инцидент с един от нашите наблюдатели, който почина. Имаме и втори човек наблюдател, който е в процес на напускане. В момента имаме трима души, който могат да правят това наблюдение, а ни трябват петима, тъй като те се правят през три часа денонощно и тези хора пребивават там", обясни той.
БАН закрива метеорологичната си станция на Мусала
"Проблемът е, че дори веднага да назначим нови хора, те трябва да бъдат обучени в продължение на около два месеца да правят тези наблюдения. След това да започнат работа в началото на зимата, когато може да има много тежки метеорологични условия горе. В името на сигурността на хората и тяхното здраве се взе решение да се спрат тези наблюдения. И да започнат през пролетта тези хора - новите наблюдатели, да се ориентират", разясни още по случая проф. Георгиев.
Професорът коментира, че заплатите на служителите в станцията не са високи, но хората работят там заради любовта си към метеорологията и планината.
"Не са високи заплатите. Ние сме към департамент "Прогнози и информационно обслужване на НИМХ" към Българската академия на науките. Не са по-високи от заплатите на учените, но това не е определящо. Това са хора, които обичат метеорологията, тази длъжност не е атрактивна по отношение на заплащането", обясни още той.
Това е най-високата станция на Балканския полуостров и всеки ден предава важна информация за международния обмен и трябва да бъде възстановена, категоричен е проф. Христо Георгиев.