От 1901 г. до 2016 година Кралският Каролински медицинско-хирургичен институт в Стокхолм е присъдил 107 пъти награди за физиология или медицина, съобщи ДПА.
Японецът Йошинори Осуми получи Нобеловата награда за медицина
От тях 39 са получени само от един учен. 32 пъти наградата е поделена от двама души, а 36 пъти - от трима учени.
12 жени са удостоени с Нобелова награда за физиология или медицина до 2016 година. Барбара Макклинтък е единствената от тях, която не е поделяла наградата си с други учени. Тя я печели през 1983 г.
BREAKING NEWS The 2016 #NobelPrize #Medicine awarded to Yoshinori Ohsumi @tokyotech_en ”for his discoveries of mechanisms for autophagy” pic.twitter.com/PDxWbSqoIX
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 3, 2016
Най-младият носител на Нобелова награда за физиология или медицина е канадският физиолог и лекар Фредерик Грант Бантинг. През 1923 година, когато си поделя отличието с колегата си Джон Маклауд за откриването на инсулина, е само на 32 години.
Най-възрастният носител на наградата е американският вирусолог Пейтън Раус. Той е на 87 години, когато през 1966 г. е удостоен с отличието за откриването на ролята на вирусите в предаването на някои видове рак.
Само 49 пъти жени са ставали носителки на Нобелова награда
Средната възраст на носителите на Нобеловата награда за физиология или медицина до 2015 г. е 58 години. Тя е присъдена на 211 души.
Никой не е печелил Нобелова награда за физиология или медицина повече от веднъж.
Най-често Нобелова награда за физиология или медицина е присъждана за изследвания в областта на генетиката.
Източник: БТА