Мюнхен живее в страх заради бежанците
Мюнхен живее в страх заради бежанците / ThinkStock/Getty Images
Мюнхен живее в страх заради бежанците
89645
Мюнхен живее в страх заради бежанците
Мюнхен живее в страх заради бежанците
  • Мюнхен живее в страх заради бежанците
  • Мюнхен живее в страх заради бежанците

Година след отварянето на границите на Германия за бежанците жителите на Мюнхен се страхуват, но не от тероризъм, а от риска да бъдат унижени. Това призна пред Дарик българката Елза Колев, която живее там от 40 години. Проблемите след идването на мигрантите са много. Има опити за сексуални посегателства над жени и момичета на 11,12 години, а кражбите са се увеличили толкова, че полицията не успява да ги регистрира. В Германия бежанците вече са 2 милиона, в Мюнхен са над 40 000. Точният им брой е трудно да се проследи. Според Елза Колев проблемите са заради огромната разлика между европейците и бежанците, които идват от Северна Африка и страните от Близкия Изток. По думите й повечето мигранти не желаят да се интегрират в европейското общество. От пристигналите бежанци едва пет процента се приспособяват.

За и против бежанците: Германия - една разделена нация (СНИМКИ)

След идването на бежанците Мюнхен е различен. Хората не са спокойни и се притесняват за това как децата им ще се приберат от училище, а жените от работа. Вечер избягват да излизат, разказа Елза Колев:

Живеем както ни казаха. Трябва да внимаваме. Няма да ходиш на определени места, ще избягваш вечерно време да се движиш в определени квартали. Имаше в Мюнхен опити за опипване на деца на 11,12-годишна възраст, които са отишли на басейна. Те (бежанцитe) въобще не могат да разберат защо им се прави забележка. За тях е нормално. За тях това са жени за женене. Това са проблемите. Проблемите са от голямата разлика. Просто много сме различни. Ние не се разбираме помежду си. Те не ни приемат генерално, защото ние, според техните разбирания, по принцип не сме хора. Ние ги приемаме и не можем да разберем защо те ни се сърдят, че живеем различно от тях.

Твоят живот как се промени след идването на бежанците?

Изпитвам повече страх за дъщеря ми, за снаха ми, за внучката ми. Но то и на мъж може да му се случи неприятност.

Повечето бежанци не желаят да се адаптират към европейския начин на живот. Много малка част от тях работят, учат езика и се вписват в обществото, такова, каквото е, посочи още Елза Колев:

Баварски политик критикува Меркел за политиката към бежанците

От идващите бегълци 70% са мюсюлмани, 17% са християни от мюсюлманските държави, останалите са смесени религии. Аз мисля, че се адаптират лесно максимално пет процента. Но това са винаги хора с определено образование. Голям процент са неграмотни въобще. Данните са официални. Те не могат да работят, защото не могат дори да си служат с техниката, с която се работи в строителството да речем. Има такива толерантни германци, които направиха всичко възможно да осигурят работа на млади хора. И онзи ден по телевизията даваха във връзка с година от думите на Ангела Меркел, че ще се справим, момче, което са му намерили работа. След един ден работа, това момче казва: „Аз не мога да работя осем часа прав".

Сега колко са бежанците в Германия?

Два милиона, но непрекъснато, всеки ден се казва колко идват. Аз не знам броят ли ги и какво ще става и как ще бъде.

Елза Колев каза още, че много от децата мигранти, които идват без придружител, изчезват. Между пет и шест хиляди деца в Германия са безследно изчезнали. Загатва се за проституция, педофилия, донорство. Но за това се говори само неофициално.