Нашето многообразие не е слабост, а е и винаги ще бъде една от главните ни силни страни, заяви президентът на САЩ Барак Обама в деня, когато страната му и светът отбелязват 15-ата годишнина от атентатите от 11 септември 2001 г., предаде Франс прес.
От Пентагона - една от мишените на атентатите - Обама призова сънародниците си да не отстъпват пред тероризма, чиято цел е да всее разделение в страната.
15 години по-късно: САЩ си спомнят за жертвите от атентатите на 11 септември 2001-ва
САЩ почетоха с минута мълчание паметта на жертвите на терористичните нападения преди 15 години, когато екстремисти отвлякоха пътнически самолети и ги разбиха в Световния търговски център и в сградата на Пентагона, предаде ДПА.
Семействата на загиналите се събраха в Ню Йорк и на други места в страната, за да отбележат годишнината с възпоменателна церемония, превърнала се в традиция.
Минутата мълчание беше отбелязана в 8.46 часа - часът, когато първият отвлечен самолет се вряза в Северната кула на Световния търговски център.
Имената на 2977-е жертви ще бъдат изчетени на основната възпоменателна служба на Националния мемориал и музей на 11 септември в Ню Йорк.
Обама: Американците никога няма да се поддадат на страха
Атаките от 11 септември бяха извършени от терористи камикадзе, които отвлякоха четири пътнически самолета и разбиха два от тях в Световния търговски център и трети в сградата на Пентагона край Вашингтон.
При най-смъртоносното нападение на американска територия след удара срещу Пърл Харбър през Втората световна война наред с цивилните загинаха над 340 пожарникари и 60 полицаи.
Възпоменателни служби са планирани също във Вашингтон и при мемориала край Шанксвил, Пенсилвания, където се разби четвъртият самолет, след като пътниците изглежда предприели действия срещу нападателите, отклонявайки нападение срещу столицата.
Президентът Барак Обама и първата дама Мишел Обама запазиха минута мълчание в Белия дом.
15 години след атаките от 11 септември САЩ са още по-уязвими за джихадистите
Страхът от тероризма в САЩ остава, като се превърна в тема и на предизборната кампания за Белия дом тази година.
През 2016 г. страхът на обществото от подобни нападения е достигнал нов пик, според публикувано неотдавна изследване на изследователския център "Пю".
В момента 40 процента от американците вярват, че възможностите на терористите да проведат друга мащабна атака срещу САЩ е по-голяма отколкото през 2001 година, което е най-големият дял от 2002 година.
Между привържениците на Републиканската и Демократическата партия в това отношение има голямо разминаване - съответно 58 на сто и 31 на сто, а сред независимите гласоподаватели - 34 на сто.