На площад "Съединение", пред едноименния паметник, хиляди пловдивчани и гости на града се събраха да почетат паметта на предците ни, осъществили Съединението на Княжество България с Източна Румелия преди 131 години.
Тържествената заря-проверка започна с приемане строя на почетните роти на поделенията на Сухопътни войски и Военно-въздушните сили на Пловдивския гарнизон от председателя на Народното събрание Цецка Цачева.
"Ние, пловдивчани, се гордеем с осемте хилядолетия история на своя град, с определението за един от най-старите живи градове в света, с нашия утвърден през вековете етнически модел на толерантно съществуване на различни етноси и религии, с културното си наследство, с признанието на Европа да бъдем културна столица през 2019 година", каза в приветствието си кметът на града Иван Тотев. По думите му съгражданите му се гордеят и с решаващото присъствие на града в националната ни история, тъй като "в най-тежките времена за българския народ Пловдив е заставал начело във възродителните и обединителни процеси".
Паметната акция от 6 септември 1885 година, довела до Съединението на Княжество България с Източна Румелия, слага голямото начало на новото Българско Княжество, каза още в словото си Иван Тотев.
"131 години след този паметен ден пазим спомена за саможертвата и подвига на героите. Горди сме, че сме жители на града, в който е извършено най-родолюбивото дело в новата ни история. Наш дълг е да съхраним важния завет на Съединението и заедно уверени да вървим напред по пътя на утвърждаването на Пловдив като Европейска столица на културата, като пазител на духовността и историята, като модерен и проспериращ град с щастливи и достойни жители", допълни кметът преди да даде думата за приветствие на председателя на Народното събрание Цецка Цачева.
Всяка година ние отбелязваме 6 септември като дата, на която българският народ непоколебимо и дръзко заявява волята си Източна Румелия и Княжество България да се обединят, въпреки статуквото, наложено от Великите сили, каза в словото си Цачева. По думите й след прокламирането на Съединението безспорно става ясно, че то е дело на целия български народ - дори тези, които са били против него, се вливат в общонародната радост, възторгът и в Княжеството е неподправен, а князът, въпреки международните усложнения, признава извършеното.
Преди 131 години нашите предци извършват смел държавно-политически акт, който няма аналог нито в балканската, нито в европейската история, каза още Цецка Цачева. И според нея - извършват го за първи път без да разчитат на помощ и защита от когото и да било.
Преди тържествената част официалните лица посетиха зала "Съединение" на Историческия музей, където бе открита изложба под мотото "Пловдив по пътя към модерния свят". Експозицията е посветена на историята на града от Освобождението през 1878 г. до втората половина на XX в. С повече от 200 оригинални експоната са показани новите градоустройствени решения, водоснабдяването и електрификацията, индустриализацията с акцент на тютюневата промишленост и промените в социалния живот с шеметното навлизане на световните технически достижения.
Пред паметника на Съединението бяха положени цвета от името на всички държавни институции, представители на местната власт, политически партии и обществени организации, от десетки граждани. 10-минутна заря озари небето над Пловдив.
Паметникът на Съединението е 12-метрова фигура, издигната през 1985 година по случай 100-годишнината от паметния акт. Тя е дело на скулптора Величко Минеков и даде името на площада, на който оттогава тържествено се отбелязва Съединението на България.