Мобилни екипи, противопожарни ивици и лесовъдски прегради пазят старите гори
Мобилни екипи, противопожарни ивици и лесовъдски прегради пазят старите гори / netinfo

17 898, 5 хектара от горите, стопанисвани от Северноцентралното държавно предприятие /СЦДП/ са на възраст над 120 години. Това съобщиха по време на изнесена пресконференция експерти лесовъди от предприятието, полагащо грижи за държавните гори в областите Габрово, В. Търново, Русе, Силистра и Разград. Около 240 000 ха са държавните гори, стопанисвани от лесовъдите на СЦДП, а общата горска площ в района е 380 000 хектара.

Най-много вековни гори има на територията на Държавните горски стопанства - Габрово, Буйновци, Воден-Или Хисар, следвани от стопанствата в Бяла и Кубрат. ДГС - Габрово - 4113,10 ха, ДГС - Буйновци - 3781,2 ха и ДЛС Воден - Ири Хисар - 2917,6 ха. Насажденията с най-голяма възраст са дъбова гора в ДЛС Воден - Ири Хисар на възраст 220 г. и площ 6,8 ха и насаждение от космат дъб в ДГС - Сеслав на възраст 200 г. и площ от 22,4 ха.

3,6 % от територията на СЦДП, или около 8800 хектара вековни гори, са предложени от предприятието за включване в зоните от Натура 2000.

Останалата част от старите лесове на територията на СЦДП пък са определени, в процеса на сертифициране на предприятието, като гори с висока консервационна стойност. На практика те имат същия статут и се стопанисват по същия начин, като защитените зони, обясни инж. Милко Денев, експерт по възобновяване на горите към Централното управление на СЦДП - Габрово. Той, заедно със свои колеги лесовъди и директора на ДГС - Бяла инж. Ангел Куков, показаха пред медии част от горите във фаза на старост, намиращи се край село Лом Черковна и обявени през 1981 г. за лесопарк.

Никаква човешка намеса не трябва да има във вековните гори, категорични са лесовъдите. „Целта е да съхраним това съобщество от дървесни и храстови видове, гъби, лишеи, мъхове, животни. Всички те са уникални за това място и единственото, което ние правим като лесовъди е да осигурим тяхното опазване от външно посегателство и от пожари", категоричен бе инж. Милко Денев.

От началото на тази година в Северноцентралното държавно предприятие са направени над 120 000 линейни метра защитни противопожарни ивици, а също около 35 000 лесовъдски прегради. Специално създадени са също 14 мобилни контролни екипи, които имат собствен транспорт и оборудване и осъществяват на терен непрекъсната охрана. В момента в СЦДП се подготвя проект, по който, с европейско финансиране, да бъдат изградени 11 противопожарни кули. Те ще са разположени равномерно по общини, като в Русенска област се предвижда кулите да бъдат 3, обяви инж. Денев.

Основните дървесни видове, които лесовъдите показаха пред журналисти в землището на село Лом Черковна, община Бяла са цер, габър, клен и върби, като някои от дърветата са на възраст 160 години. Средната им височина е около 28 метра, а средният диаметър - между 70 см и един метър, обясни шефът на ДГС - Бяла инж. Куков. Първата инвентаризация и лесоустройство на тези гори е направена през 1951 г., от тогава такава се прави на всеки 10 години.

Единствената човешка дейност във въпросните гори е регистрирана през 70-те години, когато са изведени санитарни сечи. В момента там не се отстранява дори и падналата дървесина, като това е с цел опазване на биоразнообразието, животинския и растителен свят.