- Албанските клетвени девици: стара традиция и културен феномен
- Силата на традицията: Албанските клетвени девици
- Албанските клетвени девици: стара традиция и културен феномен
Албански жени избират мъжка роля и застават начело на семействата си. В планините в северната част на балканската страна старата традиция на клетвените девици все още е жива. Фотографът Пепа Христова се е докоснала до историите на 13 от тези жени между 2008 и 2010 година и разказва за тях в изложба.
Превръщането на жените в бурнеши (албанската дума за клетвени девици) е стара традиция, която позволява жена да стане глава на семейството при определени обстоятелства и условия. В миналото и сега жени се превръщат в мъже по силата и магията на обичая и обричат живота си на семействата. По думите на Христова в началото на изследването тя е смятала, че снима последните клетвени девици, докато не открива Илмие, която е на 30 години и още няколко 26-годишни бурнеши.
Фотографката разказва за стародавната традиция от Северна Албания жените да поемат ролята на глава на семейството, ако родът остане без патриарх. Според традиционния местен закон Кануна семейството се продължава от мъжа. Често обаче в резултат на вендета, когато родът остане без патриарх, жената може да поеме тази роля, след като положи клетва за целомъдрие.
Защо жени се обричат да изживеят живота си като мъже? (ВИДЕО)
Христова споделя, че в началото на изследването си е смятала, че снима последните клетвени девици, но се оказва, че не е така. След като открила Илмие и чула историите на още млади бурнеши, тя имала чувството, че планините в Северна Албания „буквално гъмжат от тях". Заради безработицата в големия град и бедността млади хора се връщат по родните си места, където тези традиции все още са много силни, обяснява Христова.
Причините за избора на албански жени да станат бурнеши са различни. Илмие решава да използва привилегиите на това да е момче, за да може да излиза от семейството, да ходи в планината с животните. Други жени правят същия избор, за да имат повече права. Има толкова много различни и особени случаи, че традицията по някакъв начин се е трансформирала в модерното общество и чрез нея жените виждат възможност да се еманципират, споделя фотографката.
Възприели мъжката социална роля и загърбили своята природа, много от бурнешите не помнят, че са били жени.
Изложбата на Пепа Христова е част от фестивала "Фотофабрика" и Националната художествена галерия.