Излезе от печат второто издание на Песни за Добруджа от Любомир Бобевски
Излезе от печат второто издание на Песни за Добруджа от Любомир Бобевски / netinfo

Излезе от печат книгата „Песни за Добруджа” на Любомир Бобевски. Фототипното издание е посветено на 100-годишнината от освобождението на Добруджа през Първата световна война. То е второ и излиза почти сто години след първото, оригинално издание на сборника с патриотични стихове и песни на автора. Финансирано е от Сдружение „Изграждане в град Добрич на паметник на генерал Иван Колев и загиналите за освобождението на Добруджа през 1916 година.

Първи в книгата е химнът на Добруджа „Добруджански край”. Поетът Любомир Бобевски е посветил стихове и на ген. Колев, майор Векилски, ген. Киселов, ген. Кантарджиев, на Тутраканската епопея и др.

Книжката съдържа около 90 стихотворения е в тираж от 500 бройки. Разпространява се безплатно в областите Добрич и Силистра, в библиотеки и читалища. От сдружението увериха, че при интерес има възможност за допечатка.

Любомир Бобевски е роден през 1878 година в Тетевен. На 37 години отива на мисия на Добруджанския фронт, а после и на Македонския. Стиховете в книжката му се раждат в резултат на преживяванията му във военните години.

„Добруджански край” е плод на творческото взаимодействие между Любомир Бобевски и Александър Кръстев, което се заражда през 1911 година и трае дълги години. Двамата са автори на 10 маршови песни.

Поетът Бобевски не е оценен от литературната критика. След 9 септември 1944 той няма създадени поетични творби. Д-р Володя Милачков от Института за исторически изследвания към БАН разказва, че Любомир Бобевски е бил посетен в дома си от лидера на комунистическата партия Георги Димитров, който му предложил да се включи  отново в обществения живот и да участва със своите стихове в изграждането на новото общество. Бобевски на практика отказва заради напредналата си възраст и очно заболяване. След това произведенията му са били включени в списъците за забранена литература. Самата песен обаче се е изпълнявала в инструментален вариант,  с текста – след 60-те години на м.в., а през 80-те години е издадена от Балкантон.