Ловеч чества 139 години от освобождението си
Ловеч чества 139 години от освобождението си / dariknews.archive

С богата културна програма и поднасяне на венци и цветя Ловеч отбелязва 139 години от освобождението си от османско иго и установяване на местно управление.

Празненствата ще започнат с откриването на националния пленер „Дувари", в шестото издание на който се представят живописците Станимир Видев (Пловдив), Еслица Попова (Русе), Долорес Дилова (София), Николай Добрев и Валентин Стойчев (Ловеч), скулпторът Ваклин Василев и фотографът Дишко Добрев. Откриването е от 18:00 ч. в двора на Янковата къща в кв. „Вароша", а от 23 до 31 август творбите ще бъдат експонирани в изложбената зала на Художествената галерия.

От 19:00 ч. в кино „Космос" е безплатната прожекция на руския филм „Слънчев удар" на режисьора Никита Михалков. Сценарият е на Александър Адабашян, Владимир Моисеенко и Никита Михалков по мотиви от едноименния разказ и дневниците „Окаяни дни. 1918-1920" на Иван Бунин. Той е първият руски автор, получил Нобелова награда за литература. Филмът „Слънчев удар" е носител на голямата награда на руското кино „Златният орел", като е отличен в пет категории - най-добър филм, операторско майсторство, музика, сценография и костюми.

От 20:00 ч. на плаващата сцена в река Осъм любителите на музиката ще могат да аплодират изпълненията на Общинския духов оркестър. В концертната програма са включени български възрожденски песни и маршове, както и емблематични произведения от руски композитори. Ще прозвучат любими творби, носещи борбения дух и порива за свобода.

Празничната вечер ще завърши с концерта „Песни за Ловеч" с начало 21:00 ч. на откритата сцена на площад „Тодор Кирков". Сред изпълнителите са Дочка Андреева, Виолета Балканска, трио „Вароша", Стоян Груев, вокална група с ръководител Красимир Андреев, вокална формация „Сладкопойна чучулига" с ръководител Тинка Симеонова. Специално за концерта от Пловдив пристига и Геновева Цандева. Финалния щрих ще постави неповторимата Мария Петрова.