Хиляди арабски туристи идват и през лятото в австрийските Алпи. Някои ги приемат - основно заради парите им, други се дразнят.
Има опасност човек да се обърка - това, което изглежда като базар, всъщност е обикновеното сутрешно оживление в малкото градче Цел ам Зее. По средата на лятото Ориентът среща Оксидента - в Австрия.
"Имаме много гости от арабски произход. При нас се чувстват добре, на сухо. Защото иначе времето е капризно: вали поне веднъж на ден", казва Михаел Казерер, оркестър "Karpuner Tanzlmusi".
Най-посещаваните градове в света (СНИМКИ)
Всяка година след свещения празник Рамазан хиляди мюсюлмани посещават Цел ам Зее.
Междувременно всеки трети турист е от арабски страни, където слънцето грее безпощадно и важат законите на шериата - например от Саудитска Арабия.
Друг арабски турист, християнин от Египет, е разтревожен от дългосрочната тенденция:
"Ами те от година на година стават все повече. Виждаме защо: имат по няколко жени, които постоянно раждат деца и така се множат. Изобщо не знам какво ще стане с Европа след 20 или 30 години", казва Рамир Мунир.
Най-добрите туристически дестинации през 2016 г. (СНИМКИ)
Преди повече от 10 години местният туристически съюз все още активно рекламираше алпийската дестинация в страните от арабския свят. Туристите от Саудитска Арабия, Кувейт или Ливан не закъсняха. И продължават да идват до днес - заедно със своите нрави и обичаи.
Ето какво споделя Юсуф Салем:"Имам две жени и пет деца. Всичките са ученици, никой от тях не работи. Работим само аз и едната ми съпруга. Тя е учителка в едно училище. Другата е в къщи и готви".
Друго за съпругите му обаче не е позволено да се пита.
Много от тези жени идват от Саудитска Арабия - една страна, в която се прилагат наказания като бичуване, пребиване с камъни или рязане на крайници.
Останалите туристи не винаги са очаровани от мюсюлманските гости.
"Не е правилно да се разхождат тука с бурки. Целите увити. Не е правилно. Ние нали също се съобразяваме, когато пътуваме в други държави", смятат някои от тях.
И понеже са на почивка, те сякаш се откъсват от тоталитарните нрави у дома. Много от арабските жени тук изглеждат доста освободени в поведението си, а мъжете - едва ли не истински либерали.
"Няма как всички да имаме една и съща култура. Но трябва да можем да живеем заедно - нищо, че сме толкова различни като навици, обичаи и култура", казва Фахад ал-Муфади.
В центъра има немалко табели на арабски, които трябва да улеснят комуникацията. Но те не могат да заличат културните различия, с които се борят и в сектора на услугите.
Никой не желае официално да говори за проблемите с чужденците - нито в кметството, нито в туристическия център или в някои от хотелите.
Една от собственичките на туристически апартамент обаче не желае повече арабски гости. Ето какво споделя тя: "Наемат апартамент за даден брой лица, пък после се изсипват много повече. Това изключително ни затруднява, защото първо: цената се определя от броя на гостите, и второ: стаите не са пригодени за толкова много хора".
Но средностатистическият арабски турист харчи два пъти повече пари, отколкото средният западен турист. А в отделни случаи - и много, много повече.
Ако зависеше от тях, много от местните хора биха пратили тези туристи по дяволите. Но разбира се, никой няма нищо против техните петродолари...