Днес, след като вчера участниците в регатата акостираха на русенския бряг на Дунав, организаторите в партньорство с Община Русе и Регионален исторически музей – Русе ще покажат на гребците забележителности и архитектурни паметници в града, наричан „малката Виена“. С помощта на екскурзовод, те ще се разходят в централната градска част, ще се запознаят с историята на Русе и ще посетят някои от реконструираните през последните години музеи.
Вчера, Международната дунавска регата „ТИД - 2016“ акостира на дунавския бряг в Русе, под хотел „Рига“. Директорът на дирекция „Екология и транспорт“ Георги Игнатов и началникът на отдел „Информационни технологии“ Пламен Ангелов приветстваха с добре дошли и се запознаха с участниците в регатата.
Ръководителят на българския етап от международния поход по река Дунав - Йонко Кожухаров посрещна представителите на Общината и ги разведе из лагера, запознавайки ги с ентусиастите, които наброяват над 100 души.
Ангелов заяви, че за Русе е чест международната регата „ТИД – 2016“ за поредна година да спира тук. „Фактът, че цели 61 години регатата се развива и утвърждава е достатъчно показателен за нейната значимост. През последните години Община Русе работи усилено с цел обръщането на града с лице към реката и вярвам, че подобни инициативи се отразяват благоприятно за поддържането на добри отношения между дунавските народи“ – каза още Пламен Ангелов.
Сред участниците в 61-то издание на международната дунавска регата „ТИД – 2016“ са гребци от България, Румъния, Австрия, Германия, Сърбия и Швейцария. Българските участници са около 40 на брой, членове на две русенски организации – Яхтклуба и туристическо дружество „Приста“. Най-възрастният участник в регатата е 85-годишната германка Урсула фон Брешке, която е с над 37 последователни участия, а най-младият е Йосиф Дервенски, на 13 години.
Сред най-атрактивните участници бяха двама българи – единият плаващ с трабант върху водно колело, а другият със сал, сглобен от тръби и палети.