Реставрират къщата-музей „Ласло Наги“ в Смолян
Реставрират къщата-музей „Ласло Наги“ в Смолян / Дарик архив

Със средства, осигурени от Министерството на културата, предстои да се реставрира Къщата музей „Ласло Наги“ в Смолян, съобщиха от пресцентъра на културното министерство. Предвижда се ремонтът на покрива, както и да бъдат извършени и консервационни и реставрационни работи по дървени елементи и конструкции в къща музей, която се намира в смолянския кв. "Райково". Консервационните и реставрационните дейности ще се извършат на основата на договор, сключен от Министерство на културата с Регионалния исторически музей ,,Стою Шишков“ – Смолян. Очаква се всички ремонтни дейности по покривната конструкция, импрегнирането на тавана, отстраняването на пораженията от стари течове и възстановяването на напукана мазилка в къщата музей да бъдат завършени до 15 октомври 2016 година.

Мемориална музейна сбирка “Ласло Наги” – Смолян е открита на 30.X.1981 година в Гьорджевата къща, тя е паметник на родопската архитектура от XIX в. Разполага с 200 кв. м изложбена площ, многофункционална зала с 50 места и кинокабина. Сбирката представя живота и дейността на Ласло Наги (1925-1978), изтъкнат унгарски поет, публицист, преводач на български народни песни и поезия, художник, носител на Международна Ботевска награда (1976), почетен гражданин на Смолян (1976). Голямата заслуга на Ласло Наги към България и Родопите е, че прави достъпна за унгарската читателска аудитория нашата песен и най-хубавото от българската поезия. Хората в Смолянско неслучайно го наричали и продължават да го наричат „Унгарецът на Родопите”.

Чрез ръкописи на поета, преводи, рисунки, лични вещи и снимки в музейната сбирка е показана дейността на Ласло Наги в България от края на 40-те години до 1978 г. - студентските му години, първи пътувания из България и изучаване на нейното културно наследство, срещи и трайни връзки с български поети и писатели в Смолян и Родопите. На входа на къщата е монтиран бронзов барелеф на Янош Орос - "Поетът с цвете". Дар е от Унгарското посолство, с чието съдействие са получени повече експонати и е обзаведена традиционна селска стая от родния край на Ласло Наги. В дворното пространство е показана тематична колекция "Ласло Наги в творчеството на българските художници" от живописни, графични и скулптурни творби. Периодично в адаптираната за временни изложби зала се излагат и тематични колекции, между които рисунки и скици на Ласло Наги, графики на Шандор Лазар по стихове на Ласло Наги и др.