Успение на Пресвета Богородица отбелязва днес православната църква. Това е един от големите богородични празници в годишния календар, който е установен още от времето на апостолите – учениците на Иисус Христос. Народът нарича този ден още Голяма Богородица за разлика от празника Малка Богородица, което в църковния календар е Рождество на Пресвета Богородица.
Празникът Успение на Пресвета Богородица винаги е предшестван от пост, в който християните се подготвят за големия ден. Денят отбелязва смъртта на Божията Майка, която изглеждала като заспала и от там – Успение, и нейното преминаване в рая. Църковното предание разказва, че за смъртта й известил самият архангел Гавриил. Той й се явил и й възвестил Божията воля след три дни да напусне земния живот, и й дал клонче, което сияело в небесна светлина. За него ангелът поръчал да се носи при погребението й.
Дева Мария веднага разказала на близките си за казаното от ангела и в уверение, че е истина показвала клончето. След което всички започнали да се подготвят за погребението. По чуден начин апостолите, където и да се намирали те по света, научили новината, били взети на облаци и пристигнали в дома на Девата. Когато настъпил денят, известен от ангела, внезапно стаята на Божията Майка се изпълнила със светлина и от небето слязъл Самия Иисус Христос, който дошъл да придружи душата й до райските селения.
Погребението на Светата Дева било придружено от множество чудеса. По нейните молитви те стават и до днес, затова вярващите вече 2000 години не спират да търсят нейната помощ, а на празниците й храмовете се изпълват с народ. На този ден във всички православни църкви се отслужва света литургия. Храмов празник днес има църквата „Успение Богородично“ в Чирепишкия манастир. Празнично богослужение и курбан ще има и в бистрецкия манастир "Св. Иван Пусти".
В Община Враца днес празнуват над 2000 именници. Най-много са жените с името Мария – 1027, следват Марийка – 159, Марияна – 257 и Мариана – 229. Има и мъже, за които днешният ден е празничен и това са Мариян, Марин и Марио.