БСП иска председателя на парламента да свика извънредно заседание на Народното събрание, на което да бъде разгледан внесеният от социалистите проект за отмяна на решението на парламента за прекратяване на изграждане на ядрена централа на площадката "Белене". Това съобщи на пресконференция Жельо Бойчев. От ГЕРБ разчетоха проявата като симулиране на активност и заявиха, че до момента в НС няма постъпило подобно искане.
"Приветстваме поредното преосмисляне на позициите на премиера относно реализирането на проекта "АЕЦ "Белене" и това, че той се върна на старото си виждане, че този проект е необходим за България и трябва да бъде реализиран", коментира Бойчев.
Според него е несериозно да се водят каквито и да било разговори с потенциални инвеститори и други държави в ситуация, в която има мораториум на парламента върху изграждането на централата.
Той припомни, че БСП е внесла на 13 юли проект за решение за отмяна на решението на Народното събрание за прекратяване изграждането на АЕЦ "Белене". БСП предлага да се възложи на МС да осигури реализация на проекта, като защити националния интерес, и да се задължи министъра на енергетиката да информира НС на всеки три месеца по тази тема.
"Искаме да развържем ръцете на българското правителство, за да може да преговаря спокойно", коментира Явор Куюмджиев. Бойчев отбеляза, че страната ни, на основание арбитражното решение, всеки месец дължи допълнително около 10 милиона лева.
От ГЕРБ разчетоха днешното искане на БСП като симулиране на активност и подгряване на предстоящия пленум. Освен това зам.-председателят на НС Димитър Главчев заяви, че до момента в парламента няма постъпило подобно искане, а левицата не разполага с необходимите 48 депутати, за да бъде свикано извънредно заседание, както го изисква хипотеза от конституцията.
"Нека всички се държим отговорно, проектът е емоционален проект, призова той. И предложи на депутатите от социалистическата партия не само да говорят, но и да действат национално отговорно, за да се търси начин за излизане от ситуацията. Да не симулираме политическа активност, която няма да е полезна в случая", поиска Главчев.
По думите му, политическо решение на казуса е възможно, след като експертите от работната група си свършат работата. Предстои съвместна българо-руска среща на специалисти, всичко в момента е на ниво правителство, добави той.
Главчев обясни също, че няма наложен мораториум върху "Белене" от парламента, а решение на МС по закона за енергетиката, потвърдено от НС през 2012 г.
Той припомни и че през юли т.г. има внесен проект на левицата за размразяване на проекта. Между 13 и 28 юли, когато парламентът работеше редовно, от ПГ на "БСП лява България" не са предприели последващо действие, т.е. тогава не им се е сторила толкова спешна работата, коментира зам.-председателят на Народното събрание. Димитър Главчев допълни, че БСП са имали много време през годините, за да реализират проекта.
Източник: БТА