Днес Православна Църква чества Преображение Господне. Християнският празник датира от първи век и ни напомня едно от най-важните евангелски събития - явяването на Господ в небесната слава пред трима от учениците си - апостолите Петър, Йоан и Яков.
На Преображение се чества едно важно събитие, потвърждаващо божествения произход на Исус Христос, припомнят от Светия Синод на Българската православна църква.
Според Светото Евангелие Господ се изкачил заедно с апостолите Петър, Йоан и Яков на планината Тавор, която се намира край Галилея. Тук той се отдалечил малко от тях и започнал да се моли. Учениците в това време заспали. Когато се пробудили, видели Исус преобразен - лицето му се изменило и светело като слънце, дрехите му пък станали бели като сняг. С него имало двама мъже, сияещи от слава - древните пророци Мойсей и Илия, които беседвали за предстоящите му страдания и за края му в Йерусалим.
Изведнъж светъл облак осенил всички и от облака се чул глас, който казвал: "Този е Моят Син възлюбен, в Когото е Моето благоволение! Слушайте Него!" Учениците от страх паднали ничком, но Господ се допрял до тях и им казал: "Станете, не бойте се!"
Това събитие било предназначено да предпази апостолите от съмнение при вида на Христовите страдания и да укрепи вярата им. Това чудно явление трябвало да отвлече апостолите от земните помисли за величие, като ги направи свидетели на небесната слава на Христа, посочват още от Синода.
Според българския народен календар на Преображение настъпва трайно преобразяване в природата. Слънцето обръща гръб на лятото и лице към зимата, щъркелите се събират на ята, преди да отлетят към топлите земи.
Според вярванията на този ден се отваря небето и ако някой види това, се сбъдва всичко, което си нарече. Ако някой се разболее, натопява се връзка сушени плодове, болният пие от водата и болестта се преобразява. Преображение Господне е времето, когато дните видимо намаляват, очаква се студът. На този ден по традиция от дълбока древност се освещава и гроздето.
За всички вярващи християни и до днес Преображение Господне е свързано с промяна и с нова надежда. Затова празникът се отбелязва в края на християнската църковна година.
Празникът се пада през Богородичните пости, но на празничната трапеза за Преображение Господне се разрешава риба.