- 3/4 от домакинствата в България живеят с доход под необходимото
Близо 80% от домакинствата в България живеят с общ доход под необходимите средства за издръжка. За да живее добре семейство от две деца и двама възрастни, заплатата на всеки родител трябва да бъде минимум 1100 лева.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров е категоричен, че причините за бедността са ниските възнаграждения. Той допълни още, че е нужно въвеждането на минимална работна заплата за висшисти, който работят по специалността си.
За издръжка на едно четиричленно семейство са нужни 2226 лв. на месец. Повече от 2 милиона души обаче живеят под този праг.
Държавата ще плаща при започване на работа в друг град
"78% от домакинствата в страната живеят с общ доход на лице под необходимите средства за издръжка на живот. 3/4 от населението на България живее под тези средства. Бедните стават по-бедни, богатите стават по-богати. Основна причина затова са ниските възнаграждения. Няма как да обясним по друг начин защо толкова видимо и рязко се увеличават работещите на ниски трудови възнаграждения през годините",, коментира президентът на КНСБ.
Докато 2,258 млн. души живеят с доход от 295 лева на човек, то само 1,5 млн. от българите разполагат с по 557 лв. или с доход над издръжката за живот. Димитров посочи, че се наблюдава както нарастване на високо платените работни места, така и нископлатените.
Икономист: Само най-бедните българи ще усетят икономическия ръст от 2%
"Общо наетите на минимална работна заплата в страната са около 334 000 лица или 14,7%. С изключение на София във всички останали области този ръст е изключително по-висок. Водещи са Видин с 26% от всички наети са на минимална заплата, в Монтана също 26%, Пазарджик - 22%", обобщи данните Виолета Иванова, изследовател на КНСБ.
Пламен Димитров е на мнение, че е нужна спешна стъпка за увеличаване на доходите през тази и следващите години.