С уникално ревю на автентични носии започна вечерната програма от втория ден на Панаира на киселото мляко в Разград. 20 години е събирал традиционните облекла Петър Георгиев – солист на Групата за изворен фолклор при Клуб на пенсионера „Янтра 96“-село Писарево. Преди да представи част от носиите, които притежава, той излезе на сцената като солист и гайдар във формацията.
След това започнаха да излизат носиите, една по една, за всяка Георгиев разказваше в подробности коя част от нея как е изработена, какво означава цветово или чрез орнаментите си. На подиума пред Общинския културен център видяхме 20 от общо 60-те носии, които колекционерът притежава, имаше и хърцойска, и русенска, и хасковска, и ямболска, и асеновградска, от Любимец та до Добруджа. Интересни бяха и манекенките – освен първоначално обявените девойки от Средношколската формация „Лудогорска младост“ към Капански ансамбъл, в модели се превърнаха и момичета от ЦУТНТ, както и доброволки от Разград. Всъщност носиите се оказаха не 20, а 22, оказа се, че двете вповече са собственост на разградски колекционер. Павлина Анастасова сама дефилира в една от общо четирите носии, които притежава.
В ревюто имаше място и за капанските носии, дефилираха три, собственост на манекените си: Дочка и Свилен Иванови и Ганчо Петров. За тях разказа Даниела Петрова от РЕКИЦ“Читалища“.
След тях пък видяхме още капански носии – на самодейците от ансамбъла за автентичен фолклор „Капанци“-село Гецово. Формацията, в която за пръв път на сцена се изяви и общински съветник – Галин Парашкевов от ГЕРБ – представи уникалните си танци върху стомни, а също и с бутафорно магаре.
Още снимки вижте тук.
Първото по рода си етноревю бе последвано от традиционно за Панаира на киселото мляко забавно състезание – щафета „Да правим таратор, а не терор“. То бе със сериозно международно участие. Състезаваха се четири отбола – България бе представена от разградския клуб за приключенски спортове „Зелена стъпка“, останалите тимове бяха от фолклорни състави от Аржентина, Колумбия и Чили. Четиримата състезатели от всеки отбор трябваше на бегом около фонтана пред Общинския културен център да вземат от няколко пункта продуктите за таратора, започвайки от издояване на мляко от бутафорни крави, преливането му в бутилка от 1 литър, изчакване на следващ пункт да се подкваси и купуване след това в зелена пазарска чанта на останалите продукти. Чантата всъщност се явяваше в ролята щафетна палка. След закупуването на продуктите всички заедно приготвяха таратора, който поднасяха на журито в състав: поетът и публицист Дулинко Дулев, спортният експерт Валери Бойчев, спортният журналист Здравко Душков, Цветомира Петрова от община Разград и Катя Ганева от Туристическия информационен център. Журито обяви всички за победители, но в различни категории. Отборът на „Зелена стъпка“ получи наградата за бързина, тъй като пръв приготви таратора. Призът за вегетариански таратор без нарязани пръсти получи отборът от Колумбия, наградата за оригиналност бе за Чили, а за най-артистичен и творчески подход при правенето на таратор спечели Аржентина. Наградите бяха еднакви – тениски с логото на Панаира, бутилка мастика и диня.
Още снимки вижте тук.
Малко след щафетата танцовите състави се подредиха в дефиле към сцената за вечерния концерт на площад „Независимост“, който започна с изпълнение на Детски танцов ансамбъл „Лудогорче“ към Капански ансамбъл, продължи с изпълненията на съставите от Аржентина, Колумбия и Чили.