Първи в историята ТВ дебати между кандидатите за генерален секретар на ООН
Първи в историята ТВ дебати между кандидатите за генерален секретар на ООН / БГНЕС

Десет кандидати за поста генерален секретар на ООН участваха в първите в историята на организацията телевизионни дебати. Те се състояха в залата на Общото събрание и се предаваха пряко чрез спътник от телевизия "Ал Джазира", съобщиха ТАСС и Ройтерс.

В продължение на два часа и половина претендентите изложиха приоритетите си в случай че бъдат избрани и отговаряха на въпроси за реформирането на ООН, намирането на изход от конфликтите и други актуални проблеми, като ситуацията в Близкия изток, в Южен Судан или климатичните промени.

В ООН приключиха първите изслушвания на кандидати за поста генерален секретар

Дебатите преминаха в два кръга. В първия участваха бившият португалски премиер Антониу Гутериш, външният министър на Аржентина Сусана Малкора и бившите външни министри на Молдова Наталия Герман, на Сърбия Вук Йеремич и на Хърватия Весна Пусич.

След кратко прекъсване на трибуната се качиха генералният директор на ЮНЕСКО, българката Ирина Бокова, бившият премиер на Нова Зеландия Хелън Кларк, която ръководи Програмата за развитие на ООН, черногорският външен министър Игор Лукшич, бившият президент на Словения Данило Тюрк и кандидатката от Коста Рика Кристиана Фигерес, която до 6 юни беше изпълнителен секретар на Рамковата конвенция на ООН за климатичните промени.

Сериозни кандидати в битката за следващ генерален секретар на ООН

В своето встъпително слово Пусич каза, че има намерение да се бори с цинизма, с който, по думите й са пропити международните отношения и националните политики. Малкора пък каза, че е подходяща за поста на генерален секретар, защото онзи който заема този пост, трябва да бъде достатъчно смел, за да изпълнява ролята на лидер, но и достатъчно скромен, за да се вслушва в другите и да е готов да сътрудничи.

Гутериш каза, че е необходимо да се води борба с политическия популизъм, ксенофобията, расизма и насилствения екстремизъм, а Еремич напомни, че е подготвил политическа платформа с 53 пункта, която ще помогне на ООН да премине през "епохата на безпрецедентни по мащабите си и дълбочината си трансформации".

За отговор на всеки въпрос кандидатите имаха по една минута. Всички се изказаха за реформа на Съвета за сигурност на ООН и посочиха, че в сегашния му вид той не отговаря на международната действителност.

Ирина Бокова: За мен е чест да бъда номинирана за генерален секретар на ООН

По темата за Близкия изток Ирина Бокова призова за увеличаване на доверието между палестинците и израелците, а Тюрк подчерта необходимостта за обединяване на усилията за приемане на сирийците, бягащи от войната в родината си. По отношение на Южен Судан Пусич отбеляза, че страните по света не разбират достатъчно добре естеството на народа на Южен Судан, в който преобладават два етноса - динка и нуер. Тя сравни Южен Судан с Ирак и припомни, че е имало хора, които не са знаели, че в Ирак има разделение на шиити и сунити.

В края на дебатите на всички участници беше дадена възможност да произнесат заключителни думи в продължение на 30 секунди. Тогава Бокова каза, че ако бъде избрана за генерален секретар, тя ще положи усилия за установяване на диалога между културите, за търпимост, за мир и за преодоляване на разногласията. Бокова изрази надежда, че ще постигне това благодарение на опита, натрупан в ЮНЕСКО в борбата с екстремизма, защитата на наследството и културата.

Изборът на генерален секретар на ООН трябва да е по-прозрачен

Лукшич каза, че първостепенната задача е да се върне оптимизмът в ООН, като за целта обеща взаимодействие с младите хора, развиване на партньорството и увеличаване на координацията между страните. В дебатите не участваха двама кандидати - външният министър на Словения Мирослав Лайчак и бившият външен министър на Македония Сърджан Керим, припомня ТАСС

Двата дебата се вписват в стремежа на Общото събрание на ООН за по-голяма прозрачност на процеса за избор на нов генерален секретар, отбелязва Ройтерс.

Следващата седмица обаче 15-членният Съвет за сигурност започва неформално тайно гласуване, за да избере кандидат, който да препоръча на Общото събрание на ООН. Резултатите от това гласуване при закрити врата няма да бъдат правени обществено достояние. На членовете на Съвета за сигурност ще се раздадат бюлетини за всеки един кандидат. Те ще имат три възможности - да поощрят избора на даден кандидат, да не го поощряват или да не изразяват мнение.

„Хъфингтън пост": Крайно време е жена да поеме ръководството на ООН

Съветът ще преброи бюлетините и ще информира страните, издигнали кандидати, за резултатите на техните кандидати.

Но цялостните резултати от това гласуване няма да бъдат огласявани. Накрая петте страни членки на Съвета за сигурност с право на вето ще трябва да се споразумеят за един кандидат и тук няма изискване към тях да взимат предвид популярността на кандидата в Общото събрание. Съветът се надява, че ще постигне това споразумение до октомври, казват дипломати.

Източник: БТА