Румен Петков: Или строим „Белене“, или обявяваме проекта на търг  за продажба без ограничения
Румен Петков: Или строим „Белене“, или обявяваме проекта на търг за продажба без ограничения / dariknews.archive

България трябва да построи АЕЦ „Белене". Другият вариант е той да бъде реализиран чрез продажба по процедура без ограничения. Това заяви по време на съвместна пресконференция с представители на Движение „Гергьовден" зам .-председателят на ПП АБВ Румен Петков. По думите му построяването на централата е без алтернатива за страната ни. То ще гарантира националната ни сигурност, енергийната ни независимост и оставането на България сред елитния клуб на държавите, които използват ядрена енергия за мирни цели. Друг аргумент, според Петков, е и фактът, че след решението на арбитражния съд страната ни реално ще заплати над 800 милиона евро обезщетения, ако не реализира проекта. В това число 550 милиона евро осъдителна присъда, 90 милиона изплатени до момента средства, около 70 милиона адвокатски хонорари и командировъчни и 70 милиона непризнати претенции на НЕК. Отделно от това от следващата седмица по сумата започват да текат и лихви в размер на 167 000 евро на ден. „Решението сега е или по най-бързия начин държавата да започне изграждането на атомната централа в Белене, или площадката и проектът да бъдат обявени чрез публични процедури на търг, каквато позиция и от Движение „Гергьовден" са заявили. Тогава всъщност ще стане ясно има ли интерес към проекта, той икономически обоснован ли е, икономически изгоден ли е.
И имаме предвид търг без ограничения. Като искат Щатите, „Уестингхаус" , да заповядат. Ако може „Атомстройекспорт", да заповяда. Ако може Брюксел със Сименс или други компании, да заповяда. Но с публична процедура, пред очите на обществото и институциите. За да защитим националния си интерес".

Във връзка с темата зам .-председателят на АБВ посочи, че все още няма никакви конкретни отговори на серията въпроси, поставени към министерство на енергетиката, свързани с посещението на български делегации в Китай и Япония и водените там преговори. „Това ни кара да мислим,че има два фактора, които трябва да бъдат отчетени от премиера и да бъдат направени радикални промени.

Първият фактор е свързан с политическото нежелание или управленска немощ да се води политика в нашия обществен интерес и за това да бъдат информирани гражданите на България. Вторият е тази явна липса на административен потенциал, която да позволи на министерството да изпълнява законовите си задължения. Но ако министър-председателят толерира нарушаването от страна на министри на Закона за достъп до обществена информация, това вече поставя държавата ни в друга категория".

В страни от темата Румен Петков коментира и разговорите на АБВ за политическо партньорство с други формации, в това число и БСП . „От януари месец организираме и провеждаме заедно с редица други политически партии президентски дебати, които са публични. На тях са канени представители на левицата, на центъра, на десницата, включително и БСП , която за съжаление нито веднъж не се е включила в тези дебати. В резултат на много предварителни разговори и обсъждания и стремеж да намерим убедително за обществото решение, но и средносрочна и дългосрочна политическа перспектива искам да ви информирам, че сме в много висока степен на готовност, практически пред подписване на политическо споразумение с ПП Движение „Гергьовден". Това вероятно ще стане факт следващата седмица. Там предвиждаме едно много сериозно политическо партньорство в Народното събрание при правенето на политики, в предстоящата президентска кампания и за следващата кампания по избор на български парламент. Трябва да кажем, че БСП прекалено разточи този процес на преговори. Ние, разбира се, че ще откликнем на поканата която сме получили и ще участваме с цялата си ангажираност, но трябва да си даваме сметка, че резултатът от вътрешното допитване в БСП не изненада никого, в това число и членовете на ръководството на БСП. Оставям на страни факта, че това в световен мащаб ще е единственият референдум, при който тези които са го организирали и предизвикали, остават с неясна позиция. Те искат ли коалиция, искат ли широка коалиция, искат ли ляво-центристка коалиция? Или просто извършиха едно действие, което сигурно показва някакъв стремеж някой да бъде питан, но дали ще бъде чут, това е друг въпрос. Факт е също така, че референдумът забави повече от месец воденето на каквито и да било разговори и сега БСП тръгва на вътрешни номинации, без да има ясно заявено виждане на ръководството на партията, какво търси като решение".