Кехлибарен грозд събра над 1 200 участници в село Лозен
Кехлибарен грозд събра над 1 200 участници в село Лозен / Община Любимец

Повече от 1 200 бяха участниците от професионални и любителски фолклорни състави, индивидуални изпълнители, оркестри, народни хорове и ансамбли от цялата страна в Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд" в с. Лозен. Фолклорната надпревара се провежда за седма поредна година под патронажа на Министерството на културата, като организатори са местното читалище и Институтът за етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН. Община Любимец осигури професионално озвучаване, сцената на изпълнителите и места за публиката.


Фестивалът бе с конкурсен характер и представянето на участниците оцени жури в състав: проф. д-р Светла Калудова–Станилова, декан на факултета по музикален фолклор и хореография към Академията по музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив- председател, Розалина Гогова– етнограф и почетен председател, доц. д-р Валентина Ганева–Райчева– фолклорист, представител на Института за етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН, Иван Иванов– хореограф на Представителен ансамбъл за народни песни и танци „Китна Тракия“, Хасково и Йордан Терзиев– хореограф на ТС „Жарава“ с. Първенец (Пловдив).

"Кехлибарен грозд" събра над 1 200 участници в село Лозен
netinfo


Конкурсът се провежда в няколко категории: Автентичен фолклор, Обработен фолклор, Танцови групи, Пеене, Хора, Народни обичаи, Народни хорове и индивидуални изпълнения. Няколко специални награди присъди журито: за цялостно представяне, за най-емоционално изпълнение, за съхраняване и съживяване на наследени културни традиции, за високи певчески постижения и др.


Самодейци от НЧ „Братолюбие – 1884“ в Любимец също се включиха във фестивала. Групата за автентичен фолклор се класира на трето място и получи бронзов медал в своята категория.
В категорията "Индивидуални изпълнения" в Първа възрастова група първа награда и златен медал получи Трифон Георгиев от с. Лозен. Втора награда и сребърен медал взе Виктория Бамбалова от школата за народно пеене с ръководител Жеко Ангелов при Народно читалище „Братолюбие-1884“ - Любимец. Трета награда и бронзов медал получи Теодора Бояджиева, също възпитаник на тази школа. При индивидуалните изпълнители във втора възрастова група втора награда и сребърен медал взе Цона Канелова от с. Оряхово, община Любимец.


Специална награда за съхраняване и съживяване на наследени културни традиции и Златна статуетка на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българската академия на науките, журито присъди на Народно читалище „Просвета-1928“ с. Вълче поле, община Любимец. Специална награда за цялостно представяне на Етнографски музей - Лозен и Златна статуетка получи Народно читалище „Св. Св. Кирил и Методий - 1912“, с. Малко градище, община Любимец. Народно читалище „Просвета-1925” с. Лозен, общ. Любимец взе Специална награда за високи певчески постижения.

"Кехлибарен грозд" събра над 1 200 участници в село Лозен
netinfo

Част от фестивалната програма бе и демонстрация на празнични народни носии от различни фолклорни области на страната – тракийски, добруджански, шопски и др.

За да бъде по-приятен престоят на гостите кметът на село Лозен Христо Янъков бе поканил кулинари от Любимец- Гинка Рогачева, Диана Янакиева и Милена Бозалиева, както и членове на НЧ „Просвета -1925“, които предлагаха домашно приготвени гюзлеми и палачинки, скара, топли и студени напитки. Събраните средства ще се използват за обезпечаване на част от разходите по организацията на фестивала. За изминалите години той се превърна в емблема за региона и се утвърди на национално ниво. Големият брой участници от цялата страна доказва високото ниво на конкурса, а добрата организация спомага за повишаване на интереса не само на български състави, но и на такива от чужбина, коментират от община Любимец.