В ролята на театрални актьори се вживяха ромки от Куклен, Пловдив, Брестовица и Перущица, които изиграха любопитни и заплетени сценични етюди и казуси за домашното насилие, малтретиране на жени и принудителните ранните бракове сред ромския етнос. Театралните представления бяха по действителни случаи и предизвикаха бурни дискусии и коментари между участниците в тях и експерти в тази област. Това стана на специализирани ролеви игри по време на тридневен семинар – обучение в Хисаря, организиран от Социална фондация“Инди Рома 97“.
Форумът бе в подкрепа на нейн проект "Заедно в службата на обществото – помощ за ромските жени срещу домашното насилие", финансиран от Норвежкия финансов механизъм.
Експерти обучиха над 50 ромски жени и ромски лидери как да се борят срещу домашното насилие и ги мотивираха какви действия да предприемат при такива случаи в общността.
Обсъдени бяха е други мерки в борбата срещу домашното насилие и малтретирането на жени, които дават и вторични жертви - деца от ромски произход, живеещи в среда на домашно насилие и към други уязвими общности.
„Ромските жени често са били свидетели от малки на домашно насилие вкъщи, когато бащата или големият син например, се прибират през нощта пияни вкъщи и започват малтретират и торзозят семейството. Затова участниците в семинара толкова добре и бързо си научиха и си изиграха своите „роли”.
Вижте, ние смятаме, че проблемът е много тревожен сред ромските семейства, където ниското образование и ранните бракове създават модел, в който жената много често е подложена на физически и психически тормоз, коментира председателят на организацията Албена Костадинова, основен инициатор и организатор на събитието.
Тя е категорична, че ранните бракове са форма на насилие над 13-14 годишни ромски момичета, които принудително се женят от своите родители.
Според Костадинова точно затова са необходими мащабни информационни кампании за превенция на ранните ромски бракове и бременност на малолетни.
Друг основен проблем в дискусиите на обучението бе как да се предотвратят бременностите и ранните бракове при подрастващите момичета.
Екип от специалисти от Социална фондация“Инди Рома 97“, който ще се срещал и разговарял с много семейства от ромския етнос в Пловдивско, сподели, че специално внимание от страна на психолозите е било обърнато на тийнеджърките, които са станали майки.
Коментирано бе и противодействието на ранните бракове сред млади момичета сред ромската общност в Пловдивска област. За целта психолог, социолог и юрист са работили в училищата в Перущица, Куклен, Брестовица и Розино, за ограничаване на ранните бракове, макар че доста често в основата им са родителите.
„Често родителите искат да оженят своите момичета по-рано, защото ако те преминат определена възраст се смята, вече са стари за женене и по-трудно ще им намерят жених. Често такава е нагласата и традициите сред ромския етнос. Така често се налага деца на по 14-15-годишна възраст да раждат, а те не са готови още за родители”, допълва Надка, ромска лидерка.
В рамките на дискусиите бяха обсъдени и други проблеми, с които се сблъскват, както жертвите на насилие, така и институциите, които са ангажирани с тях.
Участниците в семинара се обединиха около идеята, че трябва да има по-добра комуникация между институциите. Те бяха единодушни, че кризисните центрове за малтретирани жени и деца са малко. Според Съвета на Европа, на 10 000 жители трябва да има 1 кризисен център. В България те са около 20, вместо 700.
Проектът "Заедно в службата на обществото – помощ за ромските жени срещу домашното насилие" е с продължителност 8 месеца, а партньор на фондацията при осъществяване му е Областна администрация – Пловдив.