Слънцето остана без петна
Слънцето остана без петна / ThinkStock/Getty Images

Слънцето остана без петна за втори път в рамките на един месец, което е признак, че предстои слънчев минимум и това явление ще е все по-често през следващите няколко години, съобщи в. "Ню зиланд хералд".

Първоначално ще има по няколко дни без слънчеви петна, след това по няколко седмици, накрая - няколко месеца, когато цикълът достигне най-ниската си точка. Следващата фаза на слънчев минимум се очаква да е през 2019 г. или 2020 г., каза метеорологът и астроном Пол Дориан.

Астрономи откриха химическа „сянка" от най-старите звезди в Млечния път

Естественият цикъл на слънцето продължава 11 години. Той се характеризира с увеличаване или намаляване на слънчевите петна. Когато петната са най-много е слънчевият максимум, а когато са най-малко - слънчевият минимум.

Петната се причиняват от взаимодействието между плазмата и магнитното поле. Те са източник на изригвания и изхвърляния на маса, които изпращат заредени частици към Земята. През слънчевия максимум изригванията са ежедневни.

През слънчевия минимум слънчевият вятър отслабва, както и магнитното поле на звездата. Така космическите лъчи достигат по-лесно до Земята. Когато слънчевите петна са малко, екстремната ултравиолетова радиация EUV намалява, и земната горна атмосфера се охлажда и свива.

Източник: БТА