Българка в Англия: Възрастните са доволни от Брекзит, младите - притеснени
Българка в Англия: Възрастните са доволни от Брекзит, младите - притеснени / БГНЕС, архив

Възрастните хора в Англия са доволни от решението за напускане на ЕС, а младите са по-скептични и притеснени - такива настроения на Острова, описа в Дарик кафе журналистката Биляна Баркър, която е омъжена за британец и двамата живеят в Лондон.

Според нея няма да има нов референдум по темата, макар вече да върви онлайн подписка. Това по думите й вещае да има нови избори непрекъснато.

Британците решиха: Великобритания напуска ЕС

"Вече в дълбочина и с малко повече хладнокръвие хората говорят това. Свършеното-свършено, нека видим как най-добре да се справим със ситуацията и да запазим самообладание, за да извадим ползите от нея, а не да драматизираме излишно", коментира ситуацията Баркър.

По думите й с днешна дата има много вътрешнополитически въпроси - защо и лейбъристите, и консерваторите в единствената обединена кампания около една кауза не успяха да убедят електората в правилното решение.

"В лейбъристкото пространство се иска оставката на лидера. От друга страна Борис Джонсън и онези, които проведоха кампанията за излаз, са много активни и вече предлагат помощ и решения в тази посока", допълни тя.

Великобритания избра Брекзит - какво следва?

Според българката третият проблем на Великобритания ще се окаже Шотландия, която веднага декларира, че иска втори референдум за независимост.

Иначе на ниво обикновени хора Биляна Баркър разказа за реакциите и емоциите им:

"Какво се случва с двойното гражданство, с паспортите, ще има ли визи и как това ще се отрази на ежедневието - това са въпросите, които се дискутират сред обикновените хора. Днес Би Би Си посети едно семейство, което е живяло в изолация, без да знае резултатите, те бяха изненадани и им съобщиха резултатите в ефир. Възрастните хора бяха доволни, младите - абсолютно шокирани. Горе-долу така мога да обрисувам ситуацията. Възрастните хора, които помнят една друга Великобритания, със задоволство очакват промяната, а младите са по-скептични", каза Баркър.