- Пациенти с рядко заболяване се оплакват от дискриминация от Касата
Здравният министър дискриминира пациентите с тежкото рядко заболяване гноен хидраденит заради ограничения и липса на клинична пътека за лечение на тези болни. Това е решила Комисията за защита от дискриминация, информираха Дарик пациентски организации.
Болестта се изразява във възпаления на определени области на тялото. Пациентите, които са засегнати от нея, са принудени да плащат по 400 лева месечно, за да се снабдяват с необходимите превръзки, кремове и антибиотици, свързани с терапията на заболяването.
Комисията е установила, че е извършен "тормоз по признак увреждане" заради бездействието на здравните власти при решаването на тежките проблеми на въпросните пациенти.
От заболяването гноен хидраденит у нас страдат около 100 души. Всички те имат нужда от домашно лечение, разходите, за което не се заплащат от държавата, уточни Данислава Захариева, председател на сдружение "Открито за раните".
"Към момента все още държавата не е включила заболяването гноен хидраденит в списъка на тези, за които Здравната каса покрива домашното лечение. Редица други над 350 заболявания са включени в списъка, и съответно НЗОК покрива домашното лечение. Точно затова са дискриминирани болните от гноен хидраденит, защото няма причина на тях да се отказва, а на другите да се покрива част от лечението", обясни Захариева.
"Ежемесечно болните имат разходи за превръзки, за кремове, за антибиотици, за разтвори, с които промиват раните си. Говорим за 300-400 лева на месец на човек", уточни тя.
Според Захариева от Здравната каса още преди година са информирали, че са готови да поемат разходите на тези болни от началото на 2016 г. Коментиран е бил дори общ бюджет от 1 млн. лева за целта. Това обаче не се случва и пациентите с рядкото заболяване продължават да си плащат.
"Това са хора, които нямат трудови доходи, повече от тях, които са в тежката форма на заболяването. А оставен човек без трудови доходи и нуждите да заплаща такова лечение ежемесечно - представяте си колко е тежък живота на такъв човек", посочи Захариева.
Решението на комисията подлежи на обжалване.