Експерти от Асоциацията на историческите градове в България заседаваха с френските си колеги
Експерти от Асоциацията на историческите градове в България заседаваха с френските си колеги / снимка: Пресцентър- Община В. Търново

По инициатива на кмета на Община Велико Търново Даниел Панов, старата столица бе домакин на работна среща между Асоциацията на градовете и регионите с културно –историческо наследство във Франция и Асоциация на историческите градове в България.

Българската асоциация бе представена от експерти от  градовете Елена, Горна Оряховица, Дряново, Трявна. От френска страна участваха експерти, както и специалисти от побратимения на Велико Търново град Байон. Асоциацията във Франция наброява над 200 общини, като през последната година към нея са се присъединили още 20.

„Вчера за наша радост бе приет Закон за промяна на Закона за културното наследство по предложение на НСОРБ. Обособени са шест центъра под ръководството на Министерство  на културата. Те ще съдействат и способстват за по-кратки процедури по опазване на паметниците на културата. Промяната на закона ще помогне чрез тези регионални структури да се работи по-оперативно и по-резултатно. Имаме позитивен опит от периода, в който такава структура съществуваше", каза в началото на срещата Даниел Панов.

"Надяваме се от месец септември звената да започнат ефективно работа. Това ще помогне на собствениците, на архитектите и експертите при подготовка и реализация на проектите. Заснети са всички сгради в историческата част на града по основните улици. Направени са и силуетни планове на сградите, които са одобрени от Министерство на културата. Издирени са всички собственици на над 90 къщи. Над 15 % от тези собственици в момента имат направени предписания от общината за необходимостта от извършване на фасадни и покривни ремонти. Опасните сгради трябва да бъдат опаковани, докато излезе разрешителното за строеж", продължи кметът.

Той информира, че са направени анкети, проучващи водещите теми и проблеми в областта на опазване на културно- историческото наследство и дейността на общините.

Френските експерти препоръчаха да се работи по-активно и последователно в привличане на повече български общини, които имат интерес към тази тема в асоциацията. Партньорството и сътрудничеството в рамките на Балканският полуостров има огромни възможности и потенциал, категорични са експертите. Френската асоциация заяви готовност да партнирала с всички градове и общини на Балканите, които работят в областта на опазване на културно- историческото наследство.

По време на срещата стана ясно, че през ноември предстои провеждането на Салон на културното наследство в музей „Лувър“, на който ще бъдат обсъждани възможностите за трансгранично сътрудничество и изграждането на международни мрежи и федерации на организациите, които работят по опазване на културното наследство.

 

Даниел Панов  заяви, българската асоциация на историческите градове може да набележи конкретни мерки и през месец септември да започне работа по провеждане на обучение за деца и млади хора, специализирани училища, собственици на исторически сгради за приобщаването към проблемите на културното наследство и съвместното търсене на добри решения. Обучението ще бъде подпомогнато от експерти от Асоциацията на градовете и регионите с културно –историческо наследство във Франция.