Нови и интересни неща видяха и научиха разградчани и гостите на града, посетили „Нощ в музея“ – наследникът на „Белите нощи на Разград“. За разлика от първия ден, в който имаше само едно събитие и то не бе от най-посетените, тазвечершните мероприятия от фестивала имаха както обща, така и специфична за всяко от тях публика, препълнила музейните дворове.
Започна се с поетеса от национална величина. Маргарита Петкова видя, че има много поклонници в Разград, където в къщата-музей „Станка и Никола Икономови“ представи книгата, посветена на нейната 60-годишнина „Болката отляво“. С нея бе и нейният издател Пламен Тотев от издателство „Персей“. Разградчани показаха, че знаят много от стиховете на поетесата, част от които са познати от поп хитове. Музикалното въведение към срещата в къщата-музей бе дело на групата „Salvation“ към Центъра за работа с деца. Още снимки ето тук.
Доста различно от предишни години бе събитието в къща-музей „Анание Явашов“. Стопанинът на къщата бе в кабинета си и работеше върху някои от своите научни трудове. Разбира се, това не беше възкръсналият академик, а колега на неговата правнучка Евгения Явашева. Тя е актриса и режисьор от Русенския театър и бе в Разград, освен да участва в "Нощ на музея", и за да направи дарение от снимки и писма на сина на академика Антон Явашев и на неговия внук д-р Стойчо Явашев. Евгения Явашева в тоалет от времето на академика посрещаше гостите на соаре от 19 век, имаше и продавачки на цветя и малък продавач на вестници. Посетителите имаха възможност да видят вещи от времето на акад. Анание Явашов. Още снимки вижте тук.
Най-пъстро бе в Етнографския музей. Там традиционно в нощта преди Еньовден ни посрещаше венец от билки и чаша пелин. Възстановка на капански обичай за този празник направиха самодейците от Ансамбъла за изворен фолклор „Капанска китка“ при читалище „Просвета 1883“-Гецово. Както миналата година, и тази малките момичета и девойки получиха предсказания за професията на бъдещия си жених.
Средношколският състав към Капански ансамбъл-Разград представи танц на другата основна етнографска група в Разградско – хърцоите.
И дойде ред на гостите – група от читалище "Христо Ботев 1919" от село Скребатно, община Гърмен. От тях научихме нова дума – „гелина“. Това е родопския сватбен обичай, свързан с подготовката на булката за важното събитие – върху бяла основа на лицето на младо момиче няколко възрастни жени поставиха уникална украса, превръщаща лицето в маска.
Още снимки вижте тук.
Непознатият вкус, който опитахме в „Нощ в музея“, бе на испанското вино „сангрия“. С чаша от тази божествена течност бяха посрещани посетителите на музея „Димитър Ненов“. Вечерта там бе под надслов „Испания – слънце, страст и огън“. Започна с кукла на Дон Кихот, чието представяне бе последвано от изпълнения на Разградска филхармония „Проф. Димитър Ненов“ на творби на испански композитори. Танцьори от сцена „Назъм Хикмет“ към Театрално-музикален център-Разград танцуваха испански танц върху песен, изпълнена от певците от сцената. В танца включиха и поета, треньор по баскетбол и почетен гражданин на Разград Пламен Панчев.
През цялото време се усещаше отсъствието на домакинята на къщата-музей Нели Николова, едва накрая стана ясно защо. Уредничката се появи в красива червена рокля и изпълни страстно фламенко, което бе чудесен финал на „Нощ в музея“ в Разград.
Още снимки вижте тук.