Православен храм и павилион на поезията предвижда продължението на новия парк в Стара Загора
Православен храм и павилион на поезията предвижда продължението на новия парк в Стара Загора / община Стара Загора

Всички възрастови групи ще имат свое кътче в продължението на новия парк в Стара Загора, според идейния проект на „Институт за градско планиране" АД, гр. София, спечелил конкурса, обявен от общината. Това предвиждат обособените в него зони за спортни, обучителни и извънкласни дейности, православен храм, модерен парков павилион на поезията, декоративни кътове за отдих, воден акцент, катераческа стена, терени за луна парк, скейтпарк и стрийт фитнес. Те ще бъдат изградени на останалите 40 дка от бившите артилерийски казарми, прехвърлени на общината от Министерството на отбраната. С новия имот целият парк ще заеме обща площ около 130 дка.

С решение на кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров за класиране на участниците в открития конкурс за идеен проект с предмет: „Парк и продължение на ул. „Христо Ботев", най- висока комплексна оценка 90,44 т. и награда 5 000 лв.получи софийското дружество „Институт за градско планиране", което е определено за изпълнител.Резултатите от конкурса са основание за провеждане на процедура на договаряне без обявление с избрания участник, за последваща фаза на проектиране.

На проведеното снощи обществено обсъждане на проекта представители на гражданството, Общинския съвет и професионалната гилдия имаха възможност да споделят свои мнения за проекта, както и да направят предложения. „Те ще бъдат разгледани от ръководството на общината, а най-добрите ще бъдат включени в реализацията му", обяви зам.-кметът Йордан Николов. По думите му, целта на общественото обсъждане на идейния проект, е надграждането му с нови идеи и виждания.

Председател на журито, оценило проектите, е главният архитект на Община Стара Загора Иван Кирчев, а негов заместник е арх. Емил Василев - представител на Камара на архитектите в България - РК Стара Загора. В него влизат още четирима служители на общинската администрация Стара Загора, както и представители на Съюза на архитектите в България и Съюза на ландшафтните архитекти.

Проектът предвижда продължение на ул."Хр. Ботев", което ще бъде с две активни ленти за движение, а в двете странични ще може да се паркира. То ще бъде разделено от зеленина, а повдигната пешеходна пътека и велоалея ще свързват северната и южната част на парка. „Ул.„Хр. Ботев" ще се интегрира в парковото пространство, а няма да отсича двата парка. На улицата ще може да се паркира, както и на съседната ул.„Одринска епопея". Подземен паркинг е предвиден и до многофункционалната зала, която ще бъде построена", стана ясно от презентацията на арх. Моника Пенчева снощи.

Схемата на новото парково пространство е съобразена с градската планировка, основнатадъга е подведена по вече готовия парк. „Нашата цел е новото да се интегрира към вече готовото парково пространство", сподели арх. Пенчева. Тя увери, че съществуващите на терена дървета са оценени и паспортизирани, а по-голямата част от тях ще бъдат запазени. „Там където дърветата тангират алейната мрежа, съществувала в бившите казарми, остават. Централната алея върви основно по старата, с дърветата по нея", каза още тя.

Според арх. Петър Киряков, член на комисията и представител на Камарата на архитектите в България - РК Стара Загора, начинът по койтопроектът отзвучава в междублоковите пространства наоколо е много професионален и изпипан. Той даде висока оценка на проекта и сподели, че е бил неговият фаворит през цялото време на обсъждането. „В долния югозападен ъгъл разработката изключително задълбочено отчита денивелацията на терена и съседните блокове", каза той. Той препоръча, при присъединяването на спортните зони и използването им в различни часовена деня, да се помисли за допълнително спортно игрище, така че да се обогати испортнатабаза на съседното училище.

По думите му, големият плюс на проекта е интересната алейна мрежа и различният начин на третиране и обвързване с вече готовата част на парка. Мястото на храма обаче е в югозападния, а не в югоизточния ъгъл, според него. Арх. Киряков добави, че и 6-те представени проекта са на високо ниво и е добре да се популяризират в професионални издания на архитектурната гилдия.
Общинският съветник Николай Диков направи предложение за изграждане на площадка за пътна безопасност, коятоимитира уличната мрежа, със съответната вертикална и хоризонтална маркировка.
Арх. Иван Иванов направи предложение продължението на ул. „Хр.Ботев" да се свърже с ул."Кап. Петко войвода", която е връзка между кв. „Тричучура" и пътя за Еленино. „Тази улица я мечтаем поне от 50 години. Проблемът със задръстванията е голям и трябва да има алтернатива на движението в посока изток-запад", допълни арх. Иванов.

Според гл.архитект на Община Стара Загора Иван Кирчев,премираният проект решава в най-голяма степен въпросите, поставени в заданието.„Пространството, в което е разположен парка, е необходимо и полезноне само за хората от квартала, а иза целия град със своите повече от 120 дка обща площ. Продължениетона ул. „Хр. Ботев" ще диверсифицира движението и ще реши проблеми за десетилетия напред. Дизайнът на парка е нависоко ниво и ще допринесе за престижа на Стара Загора", убеден е той.

На второ място в конкурса беше класирано предложението на участника „Студио Верде" ООД, гр. Стара Загора, а трети в класацията е „ЕТ „Дженерал - А. Олег Николов", гр. София. Те са премирани с парични награди съответно в размер на 2 500 лв. и 1 500 лв.

Останалите фирми, участвали в конкурса са ЕТ „Питал - Александър Петров", гр. София, „Арк проект" ООД, гр. Габрово и Екип ВИРИДИС - КАЛИ.