- Паметна плоча напомня за отпечатването на "Рибния буквар" в Брашнов
Паметна плоча отбелязва от днес сградата в румънския град Брашов, където е отпечатан "Рибният буквар" на българския възрожденец д-р Петър Берон. Пресата, на която е отпечатана книгата още се пази в музея "Първо румънско училище".
През 1824 г. възрожденцът д-р Петър Берон отпечатва в град Брашов "Буквар с различни поучения" - енциклопедично учебно помагало, с което има амбицията да модернизира образованието на българчетата. Букварът се състои от предисловие, 8 раздела, обръщение към читателя и приложение от 12 рисунки на животни.
Названието "Рибен буквар" идва от рисунката на кит в края на книгата и с това название той става изключително популярен.
Успехът му е впечатляващ - т.нар. "Рибен буквар" претърпява шест издания в продължение на 20 години и става най-популярният учебник в българските възрожденски училища. По-малко известен е фактът, че пресата, на която е отпечатан "Рибният буквар" все още е запазена. Тя се намира в музея "Първо румънско училище" в град Брашов, Румъния.
По инициатива на българското посолство в Румъния и в сътрудничество с Румънската православна църква, на официална церемония в квартал "Шкеи" в Брашов на сградата, където е отпечатан Рибният буквар днес бе поставена паметна плоча.
Паметният знак е изработен от русенския художник Ясен Янков. На откриването присъстваха представители на българската общност в Румъния, на румънското Министерство на културата и местната власт в град Брашов.