Човечеството вече не вижда Млечния път с просто око
Човечеството вече не вижда Млечния път с просто око / ThinkStock/Getty Images

Над 80% от човечеството живее под небе, озарявано от изкуствена светлина, а една трета от населението на планетата не може да наблюдава никога Млечния път заради светлинното замърсяване, предава АФП.

Италиански учени съставиха световен атлас на изкуственото осветление, действащо като замърсител. То има отрицателно въздействие върху екологията и върху здравето на хората.

Необичайна синя галактика може да хвърли светлина върху Големия взрив

Според ръководителя на проучването "Новият световен атлас на изкуствената светлина в нощното небе" Фабио Фалчи широкото използване на LED осветление стремително води до удвояване и утрояване на луминисцентността на небето по време на тъмни нощи.

В Западна Европа съществуват ограничени зони, в които небето не е замърсено от изкуственото осветление. Те са разположени в някои части на Шотландия, Швеция, Норвегия, Испания и Австрия.

Светлинното замърсяване вече не е проблем само на астрономите. То пречи и на обикновените хора да се наслаждават на красотата на нощния небосклон.

"Светлинната мъгла" е най-гъста в Сингапур, като отделна страна, а близки нива на този тип "замърсяване" има в също толкова малките като площ Сан Марино, Кувейт, Катар и Малта. Цялото население на тези държави не може да наблюдава струпването на звезди и планети, от което и Слънчевата система е част.

Хъбъл засне центъра на Млечния път (СНИМКИ)

От публикувания от италианските учени атлас става видно, че 99% от територията на САЩ и на Западна Европа е светлинно замърсена.

Най-пощадени от явлението са някои африкански страни, като Чад, Мадагаскар и Централноафриканската Република.

Авторите на атласа препоръчват на хората да използват минималното количество светлина нужна за задачите им и сериозно ограничаване на синята светлина, която пречи на физиологичната цикличност.

Източник: БГНЕС, БТА