Няколко спектакъла и конференция предлага програмата за 8 юни на Международния театрален фестивал „Варненско лято".
Конференция на тема „Режисьорът в съвременния театър: традиции и промени" започва в 10,00 часа в Драматичния театър. В нея ще се включат режисьори, театроведи, журналисти, участници и гости на фестивала. Конференцията търси отговори на въпроса за позицията на режисьора в съвременния театър; продължава ли режисьорът да бъде властелинът на смисъла на спектакъла; как се са се променили днес начините на работа с текстовете за театър и с актьорите.
В 18,00 часа на Основа сцена започва „Сестри Палавееви". Постановката на Драматичен театър - Пловдив е по едноименния роман на Алек Попов.
В края на Втората световната война и непосредствено след нея партизанското движение е в разгара си. Сестри Палавееви са ученички от заможно софийско семейство. Близначките са 17-годишни, руси, стройни и атлетични. Те презират родителите си, които за тях са затънали в еснафски бит. В търсенето на смислена кауза и желанието да са част от организирана общност, Кара и Яра последователно преминават през популярни за епохата „движения и учения" - теософи, дъновисти, толстоисти, бранници, комунисти.
Основна цел на сестрите е да се превърнат в „нови хора". Те попадат в партизански отряд и внасят смут в сърцата на народните бойци. Нанизват се истории за битки, предателства, смърт и оцеляване, изпълнени с абсурдни и трагикомични ситуации. Стремежът към промяна угасва в сянката на настъпващия тоталитаризъм.
Алек Попов е от най-популярните и отличавани сатирици и хумористи в съвременната българска литература. Неговите романи привличат интереса и на киното („Мисия „Лондон") и театъра („Сестри Палавееви"), като той е автор и на пиесата „Ковачи". Ако „Сестри Палавееви" е първият партизански роман, написан след края на комунизма, то постановката на Елена Панайотова би могла да се определи като първия съвременен театрален партизански комикс. В мащабната продукция се изреждат множество действащи лица, пространства и епохи в съчетание между динамично сценично действие и видео. Една постановка, която иска да говори за миналото от различни гледни точки, за да „... го осмеем до безобразие, да му повярваме, да го защитим, да го критикуваме, да се огледаме кои сме" (Елена Панайотова).
Ролите се изпълняват от Боряна Братоева, Мила Люцканова, Добрин Досев, Симеон Алексиев, Венелин Методиев, Елена Кабасакалова, Алексей Кожухаров, Ивайло Христов и др.
„Сестри Палавееви" спечели „Икар" 2016 за дебют на Боряна Братоева и Мила Люцканова.
На сцената на галерия „Графит" от 17:00 и от 18:30 ч. зрителите отново ще могат да гледат испанската продукция „Много шум за нищо". Автор е Давид Еспиноса. Каталунският артист, заедно със своя екип, решава да преразгледа всички пиеси, заради които Уилям Шекспир е обявен за най-добрия драматург на всички времена, със смелата идея да ги събере ведно под знаковото заглавие на прочутата му комедия „Много шум за нищо".
В програма та на „Варненско лято" за днес е и „Корекция" - театър, танц и музика на живо в оригинален спектакъл за свободата и ограниченията. „Корекция" е изненадващ и необикновен спектакъл, замислен от един от най-добрите съвременни чешки театрални режисьори - Иржи Хавелка, заедно с танцьорите и хореографите от компания VerTeDance и кларнетистите от групата Clarinet Factory. Ще се играе от 20,30 часа в Градска художествена галерия „Борис Георгиев".
От 19,00 часа на Сцена Филиал ще се играе „Театър, любов моя!" на Театър 199. Валери Петров пише пиесата през 1981 г. специално за големите актриси Таня Масалитинова и Славка Славова. Постановката на режисьора Младен Киселов, отново в Театър 199, остава в историята като едно от най-красивите обяснения в любов към театъра. Касиел Ноа Ашер го преоткрива в нова сценична версия на пиесата като интимен поглед към живота на сцената.
В спектакъла „Театър, любов моя!" тя я споделя със силните актьорски природи на едни от най-изявените актриси днес като Красимира Кузманова, Лилия Маравиля и Стефка Янорова. Те се познават още от студентските си години, когато четирите навлизат заедно в света на театъра в класа по актьорско майсторство на Крикор Азарян. Следвайки сюжетната нишка на пиесата, те я обогатяват с истории и преживявания от собствената си театрална биография, като по този начин деликатно и откровено я дописват и продължават нейния живот. Така в „Театър, любов моя" те се явяват като четири различни и завладяващи превъплъщения на Актрисата.
„Театър, любов моя!" може да се похвали с награда „Икар" 2016 за поддържаща женска роля (Касиел Ноа Ашер, Красимира Кузманова, Лилия Маравиля, Стефка Янорова), както и с награда от Друмеви театрални празници „Нова българска драма 2016" за женска роля (Касиел Ноа Ашер, Красимира Кузманова, Лилия Маравиля и Стефка Янорова).
Последното за деня предложение е „Посещението" - в 22,30 в клуб „Ментол". Представлението възниква в сътрудничество между японско-американската танцова изпълнителка и хореографка Наоко Маешиба и българския визуален артисти и сценограф Венелин Шурелов. То е следствие от престоя като гост-лектор на Шурелов в Университета Таусън, където Наоко Маешиба е директор на магистърска програма по театрални изкуства.
„Посещението" е танцово соло за потънала в отчуждение жена, която след дълго отсъствие се появява на добре познато място насред плажа. Колкото повече нараства желанието й да разкрие своята памет, толкова повече се засилва и усещането й за изолация. Миналото я преследва през различни метаморфози, в капана на едно гранично пространство, изпълнено със страх и объркване.
Пълната програма на „Варненско лято" можете да разгледате ТУК.