Откриха нодурален дерматит при животни в село Бързина. Съмнения за болестта е предизвикала клиничната картина, но от тази сутрин са ясни и резултатите от пробите, каза за Дарик д-р Милчо Костурков, директор на Областната дирекция по безопасност на храните.
Болни са 17 крави, всички от една ферма, животните ще бъдат загробени. В селото има още няколко крави на отделни стопани, как ще се процедури с тях ще се реши по-късно днес на място, каза още д-р Костурков.
Това е първи случай на заболяването в Северозападна България. В средата на април след заповед на директора на Българската агенция по безопасност на храните, превантивни мерки бяха предприети във видинско, предвид това, че болестта се разпространява от кръвосмучещи насекоми. Мерки бяха предприети и в Южна България, където започна ваксинация на животните.
До преди години заболяването е било екзотично и нехарактерно за нашити ширини. Според уикипедия е регистрирано за първи път в Африка, където се проявява предимно при говеда и зебу, но боледуват още и жирафи, биволи и импали.
Това е вирусно заболяване от типа „шаркови вируси", което, за разлика от „син език", се предава чрез всякакви кръвосмучещи насекоми. Пренася се и механично - чрез директен контакт между здрави и болни животни, инвентар, движение на превозни средства. Инкубационният период е в рамките на две до четири седмици.[1] Клиничната картина се демонстрира с треска, нарушения в очите и носа, нодуларни инекротични изменения на кожата, оток на крайниците, както и подути лимфни възли.
В България се открива за първи път тази пролет, като у нас боледуват крави и говеда. Първите огнища на болестта заразен нодуларен дерматит са регистрирани в две села в южните области Хасково и Стара Загора.
Важно е да се знае, че заболяването не е опасно за здравето и живота на хората, но причинява изключително тежки загуби за животновъдството.