Не финансови злоупотреби, а социалните реформи, които Дилма Русеф въвежда в Бразилия, са причината за нейното отстраняване от президентския пост. В това са убедени Елизабет Гримбърг, директор на продуцентска къща „Палмас" и Едлиса Пейксото, изпълнителен координатор на институт „Полис".
Двете бразилки бяха в България като част от организация, която изследва социалната и солидарна икономика (ССИ). 25 европейски партньори и 10 партньори от Латинска Америка реализират проекта SUSY (SUstainability and SolidaritY in Economy).
Елизабет Гримбърг и Едлиса Пейксото са ангажирани с обществените процеси в страната си.
Пред Дарик Елизабет Гримбърг заяви, че опозицията в Бразилия се противопоставя прекалено яростно на социалните реформи, а обвиненията срещу Русеф са безпочвени.
„Дилма Русеф не е обвинена в лошо управление. Правителството на Народната партия допусна и грешки, но направи много добри неща. Грешките не са толкова големи, за да предизвикат отстраняване на президента".
Едлиса Пейксото смята, че с отстраняването на Дилма Русеф е нанесен удар срещу демокрацията в Бразилия.
„Подкрепям думите на Елизабет, преживяваме труден момент. Голям удар бе нанесен срещу демокрацията в моята страна. Като бразилски гражданин се чувствам ограбена, за мен е трудно да приема случващото се. Имам положителна нагласа, въпреки всичко. Надявам се това, което преживяваме сега да е само стъпка към цялостния процес на трансформация (на политическата система в Бразилия (бел. ред.).
В Бразилия започват протести, спонтанно организирани от млади хора. Обществото се самоорганизира и показва, че подобни неща не трябва да се случват. Младите хора искат коренна промяна на политическата система, тъй като досегашната е компрометирана. В момента става един голям преход.
Системата на представителство, която имаме в Бразилия на партии, сенатори и депутати се нуждае от една по-задълбочена реформа. Настоящата политическа система не разполага с възможности да се самонакаже при случаи на корупция и злоупотреби. В момента в бразилското общество стават дълбоки промени и публичното недоволство е израз на това.
Ние считаме, че е време за конституционни реформи, парламентът е безкрайно компрометиран. В него има груби лобита, хора които защитават части от висшите класи и това не може да продължава повече", каза Едлиса Пейксото.
„Ние се опитваме да създаваме преки канали за връзки с хората. И дори да променим модела на социалната икономика. В момента в Бразилия има пропаст между най-богатите и най-бедните, а това е недопустимо. Солидарната икономика, която ние защитаваме с опита си, е стратегия в която са крие голяма сила.
Хората могат да вземат в ръце, силата с която разполагат и за която не подозират. И по този начин да преобразят живота си. Прекалено дълго сме живели в страни от социалните процеси и сме считали, че някой друг трябва да взема решението за нашето развитие", е становището на Елизабет Гримбърг.