Изложбата на Специализиран музей Трявна - "От ръката тревненска" бе открита на 3 юни. Идеята и реализацията на настоящата изложба е на уредниците Даниела Дабкова, Ирина Димитрова, Лидия Горанова, Люба Цанева и екскурзовода Константин Малчев.
В експозицията са представени художествените занаяти дърворезба, иконопис, архитектура, които изграждат най-старата художествена школа у нас, възникнала през втората половина на ХVII в.
Наред с това са представени занаяти, в които тревненци имат приносна роля. Това са:
Розопроизводство - Трявна е едно от малкото места в Северна България, където се отглеждат рози и се произвежда розово масло. Част от експонатите, представящи розопроизводството, са предоставени от Исторически музей - Казанлък.
Казаслък - декоративен текстилен занаят, работен изключително в Трявна и Одрин. Практикуван в града от 17в.
Куюмджийство - наред с трациционните накити и църковна утвар, тревнеският майстор Пенчо Генев сече монети, които били в обръщение в средата на 19в.
Мутафчийство - занаят, при който именно в Трявна се прави опит да бъде механизирано производството. Практикува се до 60 -те год- на ХХв.
В експозицията са изложени и оригинални предмети, майсторски свидетелства, снимки, инструментариум, копирки за икони, проекти за дърворезба и готови изделия, както и информационни табла за представените занаяти. Художественото оформление на таблата е на художничката Ивелина Велинова.
Възстановки на зографска и резбарска работилници предизвикаха интереса на гостите при откриването на изложбата.
Макети на Даскалова къща и Стария площад също са част от експозицията.
Настоящата изложба е мобилна и цели популяризиране на старите и традиционни занаяти в Трявна, чрез гостуване в различни български музеи и културни институции.