Добромир Добрев отговаря на въпросите, получени за рубриката “Попитайте кмета”
Добромир Добрев отговаря на въпросите, получени за рубриката “Попитайте кмета” / DarikNews.bg, архив

Кметът на Горна Оряховица инж. Добромир Добрев е сред градоначалниците, приели да участват в рубриката на Дарик радио Велико Търново “Попитайте кмета”. Споделя, че смята това за добра възможност гражданите да разберат какво се случва в Общината, предвид динамичното ежедневие на един кмет. Ето как инж. Добрев отговори на отправените питания:


Инж. Добрев, благодаря, че се включихте в рубриката “Попитайте кмета”. Как гледате на това предизвикателство?

Първо искам да благодаря на вашето радио за поканата и за дейното участие, което вземате в развитието на общините и въпросите, свързани с проблемите на гражданите. На рубриката гледам като един модерен метод, който все повече ще набира широка подкрепа.  Денят на един кмет е доста динамичен- когато има точно определен ден за срещи с гражданите винаги има риск да излезе нещо непредвидено и техните въпроси да останат незададени. Чрез рубриката отговорите на всичко, което ги интересува, ще могат да стигнат бързо до тях.

Един от въпросите, който вълнува не само жителите на Горна Оряховица, но и целия регион е какво се случва с летището?

Може да се каже че летището ще отвори общината и целия Великотърновски регион към по- дългосрочни инвестиции. Все още няма точна информация дали е сключен договор. Доколкото знам Комисията за защита от конкуренцията е излязла с положително становище. Така че се надяваме в рамките на един- два месеца договорът да бъде сключен и да се премине към изпълнението му. Това ще бъде в плюс не само за Община Горна Оряховица, защото с отварянето на летището целият регион ще придобие съвсем друг облик.

Какви средства ще бъдат инвестирани в инфраструктурата на общината тази година?

За жалост не са такива, каквито искаме да бъдат. Доста средства са необходими за да свършим това, което виждаме, че има нужда. В цялата община ще бъдат инвестирани около 481 хиляди лева за капиталови разходи, от тях  221 500 лв. за малките населени места. За ремонт на улици са предвидени 409 000 лв., като от тях 135 000 за селата. Същевременно има и текущи разходи за аварийни работи- почистване на канали и дерета, които не влизат в тези сметки.

Какви конкретно средства са заложени за селата?

Като цяло дадох вече отговор. Наистина в селата и малкото неща, които се направят се виждат и оценяват. За съжаление обаче демографската криза е голям проблем, който се отразява най- вече на малките населени места, в които в миналото е кипял живот. Това е проблем на всички общини. Ние ще заложим различни мерки в дългосрочна програма.  До края на годината ще приключим с тази стратегия. Ще предвидим мерки за привличане на кадри и инвеститори, защото демографската криза е наистина сериозен проблем- за капиталови разходи се намират средства, но когато хората ги няма…

Но прави впечатление, че в горнооряховските села винаги нещо се случва. Как успявате да мотивирате тези жители да не се капсулират от проблемите?

Средствата, които отделяме за читалища, пенсионерски клубове, самодейни групи всяка година бележат ръст. Искаме да дадем шанс на възрастните хора да се изявяват. Всеки празник се стремим да стимулираме дали финансово или с награди. Това среща подкрепа и ще продължим да го правим, защото ни прави щастливи. Виждаме как привидно малък празник се превръща в истинско събитие за хората от населените места.

Гражданите се интересуват от състоянието на фонтаните в центъра на Горна Оряховица…

Надявам се тази година фонтаните да работят за последен път в това състояние. Лятото срещаме редица затруднения с поддръжката, защото системата е доста амортизирана. Предвиждаме цялостен ремонт за централната градска част.

Кога ще бъде реализиран този проект?

Този проект е свързан с работа на много комисии. В края на  юни ще бъде внесен в междинното звено за оценка. Надявам се септември –октомври да бъде пусната процедурата за избор на изпълнител и в края на годината, ако няма обжалване и всичко е наред, да бъде сключен договор. Идната година ще текат ремонти на цялата градска част. Предвижда се ново кръгово движение в зоната на общината, защото в пиковите часове се получава тапа. Предвиждат се нови фонтани, повече зеленина, подмяна на настилката, зони за отдих, детски съоръжения, място за павильончета. Проектът е доста красив, съгласуван с Министерството на регионалното развитие, подложен на обществени обсъждания. Направиха се корекции , а крайният вариант е доста добър. Инвестицията е значима, а чрез нея градът ще придобие нов облик.

Какво да очакваме за Празника на суджука?

Тази година е специална за този празник, защото отбелязва 10- годишнина. Затова той ще бъде в рамките на три дни- 3,4 и 5 юни. Планираме доста мероприятия, пъстра програма, изненади. Искам да поканя всички, които обичат този деликатес, да присъстват. Ще има и доста награди. Надявам се времето да бъде благосклонно към скарите и народните хора, които ще се вият през тези дни и да се получи великолепен празник.

Как стои въпросът с дълговете на болницата?

Много усилия полагаме за МБАЛ “Св. Иван Рилски”. Това е доста трудно, защото каквото и да направим, съществуването на болницата зависи от държавата. Заради финансовата политика, която наложихме на здравното заведение, нямаме драстични задължения. Всяка година заделяме финансов ресурс и подпомагаме лечебното заведение. Тази година сме заложили средства за апаратура. Кандидатствали сме с проект за ремонт на един от етажите. Надявам се да получим финансиране, което ще подобри качеството на здравната услуга.

Гражданите  се интересуват от какво ново се случва около крепостта Ряховец.

Най- важното се случи миналата година след действия, които предприехме. Бяхме предвидили в бюджета 20 хиляди лева, с които започна  реставрация на части от крепостта. Бяха направени мащабни открития, като по този начин тези разкопки допринесоха за поставяне на крепостта като национален обект. Този успех ще отвари врати за кандидатстване за финансиране и утвърждаване на Ряховец като завършек като крепостите, които има в региона. Мястото е имало важно значение в историята на триградието. Поради тази причина юни месец започват разкопки с още 20 хиляди лева, които общината отпусна. Направили сме искане земите да станат общински, с което да търсим финансови механизми за цялостно реставриране на крепостта. Има какво да се види там, запазени части от старинни времена и има интерес от страна  на гражданите, които са готови да вземат доброволчески труд.

Каква е готовността на Община Горна Оряховица с проекти за този програмен период?

Възрастните казват “Ще ги познаем по делата”. Надявам се това, което сме замислили в предходния период да се случи.  Подготовката на проектите е голяма. Благодаря на цялата общинска администрация, защото това е огромен труд. Все още не може да се види плода от него, но още идната година ще се видят успехи и в края на мандата ще покажем нов облик на града.