Северна Корея започва 200-дневна битка за укрепване на икономиката си
Северна Корея започва 200-дневна битка за укрепване на икономиката си / БГНЕС, архив

Едва приключила 70-дневната кампания за увеличение на производството в страната, Северна Корея започва "200-дневна битка" за укрепване на икономиката си, съвпадаща както изглежда с обявяването на нов петгодишен икономически план, предаде АФП.

Северна Корея обяви кампания на предаността

Севернокорейците са свикнали с масовите кампании за задължителна мобилизация, при които участието им се следи внимателно и служи за измерване на верността им към режима. Според наблюдателите обаче, относително рядко се случва да бъдат организирани две кампании от този тип в толкова кратък срок.

Официалните медии приветстваха началото на новата мобилизация. "Всички кадри на партията, офицерите от армията и народът (...) се включиха с плам и поеха напред, преизпълнен с кураж и мощ 100 пъти над нормалните, вкупом за 200-дневната битка", пише в. "Нодон синмун" в редакционна статия на първа страница.

Не е ясно какво точно се очаква от гражданите, както и от институциите, отбелязва АФП. Официалните севернокорейски медии обаче правят ясна връзка между тази кампания и петгодишния план, обявен от севернокорейския лидер Ким Чен-ун на партийния конгрес миналия месец.

Северна Корея подготвя нов ядрен опит

Това е първият икономически план от този род от десетилетия насам. Но твърде малко подробности са обявени, освен общите цели като засилване на производството, по-специално в енергийната сфера. "200-дневната битка представлява съхраняване на партийната политика, която ще позволи пробив в прилагането на стратегическия петгодишен план за икономически растеж", уточнява в. "Нодон".

ООН наложи нови санкции на Северна Корея заради четвъртия й ядрен опит на 6 януари, така че икономиката й е много крехка, изтъква АФП.

Северна Корея реши да засили допълнително своя ядрен капацитет

През последните десет години роденият от духа на самозадоволяването частен сектор позволи на мнозина на оцелеят от периода на глада в края на 90-те години. Тази неофициална икономика се толерира от режима, тъй като тя все повече му служи за подкрепа, въпреки че е следена изкъсо.

Избягалите на юг севернокорейци обаче обясняват, че кампаниите на масова мобилизация пречат на дейността на този частен сектор, като отнемат свободното време на хората, от което те се нуждаят за частната си търговия.

Източник: БТА