Незавършен спортен комплекс е едно от най-емблематичните изоставени сгради във Варна. Занемарената мегаструктура се намира вдясно по пътя за „Златни пясъци", под „Почивка", сгушена между хотелите и обградена от бурени.
Растителност е обгърнала сградата от всички страни и от булеварда се вижда само горната част на занемарения комплекс. В комплекса може да се влезе, макар и трудно. Много усилия ще ви коства да разберете къде точно е входът. А търсейки го, трябва да внимавате да не настъпите змия или стъкла от строшена бутилка.
Комплексът е замислен като огромна зала за тенис. Изграждането на съоръжението е започнало през 80-те години на миналия век. Поради липса на финансиране в един момент строителството спира. Комплексът, разположен недалеч от морето, така и си остава незавършен и никога не е приемал спортни състезания, припомни пред Дарик Кристиан Димитров, шеф на общинска дирекция "Спорт". Самият той е израснал в района и пази ярки спомени.
Ръжда е прояла покривната конструкция и трибуните. Част от помещенията са с рухнали зидове. Дори на игралното поле има израснали няколко дървета, сред които натежали от плод смокини.
Игралното поле е разделено на 3 нива, разположени стъпаловидно. Трибуните са по продължение на двете дълги страни. От едната на няколко етажа са разположени помещения, напомнящи общежитие.
Вместо ракети за тенис, отвсякъде стърчат арматури. А по земята, вместо топки за тенис, се търкалят празни бутилки.
Въпреки състоянието си, заради отличната локация и размерите си, имотът е много привлекателен за инвеститорите. Той е държавна собственост и доскоро е бил в активите на Изпълнителна агенция "Военни клубове и военно-почивно дело" към Министерство на отбраната. Заради отпаднала необходимот е прехвърлен към друг отдел.
Имотът продължава да е собственост на военното министерство. За него се водят преговори между ведомството и Община Варна, обясни областният управител Стоян Пасев. От Общината се надяват имотът да им бъде прехвърлен безвъзмездно, но вероятно ще му бъде сложена цена от 5-6 милиона лева, уточни Пасев. За ново строителство там може да има и друга пречка - имотът се намира на около 100 м от морето, посочени в Закона за устройство на черноморското крайбрежие като зона забранена за нови градежи.
На съоръжението е правено обследвано, което е показало, че с ремонти конструкцията може да стане използваема, разкри още Димитров. Той обаче е на обратното мнение. „При положение, че животът на желязото е 40 години, 30 години го вали дъжд. Трябва да се събори и да се изгради нещо ново", смята шефът на спортната дирекция. Според него изграждането на нов скъп спортен комплекс в близост до Двореца на културата и спорта не би било рентабилно. По-добре би било да се помисли за атракционна зона с аквапарк. Добър вариант е и концертна зала.
Въпреки пречките, 30 години след старта на строителството решението за незавършената зала изглежда само едно - превръщане в нещо по-функционално от поле за изява на графити художници.