Какви права ще има МВР след приетите промени в Закона за електронните съобщения
Какви права ще има МВР след приетите промени в Закона за електронните съобщения / ThinkStock/Getty Images
Само с разрешение на съда ще се дават
87211
Само с разрешение на съда ще се дават
Само с разрешение на съда ще се дават
  • Само с разрешение на съда ще се дават
  • Само с разрешение на съда ще се дават

Достъпът до лични данни, предоставяни от оператори на съобщителни услуги, ще става след разрешение на съда. Това предвиждат промените в Закона за електронните съобщения, които бяха приети на първо четене в парламента.

Предвижда се възможността данните да бъдат съхранявани, както за нуждите на националната сигурност, предотвратяването, разкриването и разследването на тежки престъпления, така и занапред за издирването на лица, за които има обосновано предположение, че са станали или могат да станат жертва на тежко престъпление.

В парламента възникна дебат между Красимир Янков от БСП, Петър Славов от Реформаторския блок и зам.-вътрешния министър Красимир Ципов от ГЕРБ.

„Целта, която искате да постигнете, е със законодателна промяна да имате възможност за контрол върху български граждани по ваша преценка", каза Красимир Янков от БСП.

„Това, което се предлага, може да послужи за користни цели, особено ако едно недобронамерено ръководство на вътрешно министерство застане на чело и се опита да възобнови и възроди тези отречени практики, които всички отрекохме от предишния мандат на Орешарски със следенето на протестиращи", каза от своя страна Петър Славов от Реформаторския блок.

Искането за достъп е за издирване на лица, за които трябва да има постъпил сигнал и въз основа на този сигнал компетентният орган, който отправя искане, да посочи пълните факти и обстоятелства, обосноваващи целта на това искане.

Въобще не трябва да се говори за полицейски произвол, след като става дума за мотивирано искане, след като става дума за мотивирано решение от съд, всичко се решава от съда", коментира зам.-вътрешният министър Красимир Ципов.